Trafik sigortasına güvenmeyin!

ÜNLÜ OTO MRT ELEKTRONİK
Reklam Verin Reklam Verin
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trafik sigortasına güvenmeyin!
#1
Zorunlu trafik sigortası yüksek fiyatlar nedeniyle tepki çekerken, bazı durumlarda da neredeyse hiçbir fayda sağlamıyor.

Zorunlu trafik sigortasına gelen aşırı zamlara tepkiler devam ederken, sigortacıyı rahatlatacak bir detay daha ortaya çıktı. Buna göre sigortacı, kaza yapan müşterisinin 'ağır kusurlu' olması halinde, diğer tarafa ödediği parayı müşterisinden geri alabilecek. Yani faizsiz bankacılıkta olduğu gibi önce sigortalının işini halledilecek, ardından para sigortalıdan tahsil edilecek. Eğer sigortalı hayatta değilse borç varisine devredilecek.


'Sigortanıza güvenmeyin'


Avukat İlker Türkgüler de bu konuya dikkat çekerek, 'Sigortanıza çok güvenmeyin dedi'. Avukat Türkgüler, yaptığı açıklamada ''Zorunlu trafik sigortası yaptırmak her araç sahibinin yasal bir sorumluluğudur. Zorunlu Trafik Sigortası ile aracınızı kullanırken, yapacağınız bir trafik kazasında üçüncü şahıslara verebileceğiniz zararların karşılanması güvence altına alınması amaçlanmıştır.


BAKAN YILDIRIM'DAN SİGORTA AÇIKLAMASI

Ancak Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortası Genel Şartlarında 2 Şubat 2016 tarihinde yapılan değişiklik ile artık aracınızı kullanırken dalgınlıkla bir kazaya sebebiyet verirseniz sigorta firması sizin adınıza ödeme yapacak, ardından da size yönelerek ödediği zararı sizden talep edebilecektir.'' dedi.

'Sizin tamir ettirmeniz daha mantıklı'

Türkgüler şöyle devam etti:

''Yapılan düzenleme ile madde 'b) Tazminatı gerektiren olay, aracın ilgili mevzuat hükümlerine göre gereken ehliyetnameye sahip olmayan veya geçerliliğini yitirmiş sürücü sertifikasına sahip ya da ehliyetine geçici/sürekli el konulmuş kimseler tarafından sevk edilmesi veya trafik kurallarının ağır kusur ile ihlali sonucunda meydana gelmiş ise…,' şeklinde değiştirilmiştir.

Eskiden bir kaza olduğunda kazayı yapan kişiler araçlarından iner ve kusurlu olan taraf kusurunu kabul eder ve bu kaza sonrasında sigorta firması ödemeyi yapardı. Kusurlu olan taraf da kendi aracındaki hasarı kendisi giderir ya da aracı kaskolu ile kasko firmasından aracını tamir ettirirdi.

Yapılan bu düzenleme ile artık böyle olmayacak, eğer kusurlu iseniz kusurlu olduğunuz için karşı tarafın hasarını primini sizin ödediğiniz sigortanızın değil sizin tamir ettirmeniz daha mantıklı olacaktır. Nihayetinde yapılan bu değişiklik henüz sigortalıları mağdur etmeye başlamadı ancak mağdur edeceği yasal düzenlemeden anlaşılıyor.''

'Sigortacılar istediği gibi yorumlayabilir'

Türkgüler ayrıca, bu düzenlemeyi sigorta şirketlerinin istediği şekilde yorumlayabileceği ifade ederek,

''Yapılan değişiklikteki ağır kusur ile ihlali kelimesinin nasıl anlaşılacağı çok net belli olmamakla beraber bu maddeyi sigorta firmalarının kendi lehlerine yorumlayacağını düşünüyoruz. Zira oluşan trafik kazalarının neredeyse tamamı kural ihlalinden kaynaklanmaktadır. Böyle olunca da sigorta firmalarının kural ihlali yapan sürücüye rücu yoluna gidebileceğini düşünmekteyiz.

Siz siz olun araç kullanırken dalgınlıkla başkalarına zarar verecek bir hata ya da kural ihlali yapmayın aksi halde çarptığınız aracın sahibi değil sizin sigorta firmanız sizden para tahsil etmek için peşinizden koşmaya başlayacak. Soru şu:  'Benim zorunlu trafik sigortam hangi koşulda karşı tarafa ödediği tazminatı benden istemeyecek?'' şeklinde konuştu.


Kaynak : Milliyet
Cevapla
Beğenenler:
#2
EeeEeee o Zaman ne Anlamı Kaldı Sigortanın...
Cevapla
Beğenenler:
#3
abi sorayın ya resmen terbiyesizlik.
sigortacılar bedava ekmek yiecek bedavadan para kazanacaklar.
herşeyi sen öde ama zorunlu sigorta yaptır.
UJIJU
Cevapla
Beğenenler:

Anahtar Kelimeler

Trafik sigortasına güvenmeyin!, Trafik sigortasına güvenmeyin! İncelemesi, Trafik sigortasına güvenmeyin! Videosu, Trafik sigortasına güvenmeyin! Online izle, Trafik sigortasına güvenmeyin! Fotoğrafı, Trafik sigortasına güvenmeyin! Yorumu, Trafik sigortasına güvenmeyin! Hakkında, Trafik sigortasına güvenmeyin! Nedir, Trafik sigortasına güvenmeyin! Açıklaması, Trafik sigortasına güvenmeyin! Oyunu, Trafik sigortasına güvenmeyin! Fiyatı


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Trafik sigortasında tavan fiyat belli oldu Caner K. 0 5,053 11-04-2017, Saat: 10:41
Son Yorum: Caner K.
  Trafik sigortasındaki tavan 'geçici' olabilir! Caner K. 0 4,064 21-03-2017, Saat: 11:34
Son Yorum: Caner K.
  Fiat Egea Trafik Sigortası Fiyatları EgeaClub 46 41,945 05-01-2017, Saat: 10:05
Son Yorum: Haldun
  Sigorta Şiketlerinin En Uygun Kasko ve Trafik Sigortası Fiyatlarından Yararlanma kemalgundogan 2 5,232 28-07-2016, Saat: 11:34
Son Yorum: Haldun
  En Ucuz Trafik Sigortası Nasıl Yaptırılır Heisenberg 2 2,396 25-02-2016, Saat: 01:18
Son Yorum: ibrahim06

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi