Otomotiv Vergi Sisteminde Değişiklik

ÜNLÜ OTO MRT ELEKTRONİK
Reklam Verin Reklam Verin
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Otomotiv Vergi Sisteminde Değişiklik
#1
Otomotivin 2019’a kadar çizilen yol haritası belli oldu. Avrupa'nın büyük bölümünde uygulanan ve emisyon oranına göre alınacak vergilere geçilmesi beklenirken, hibrit, doğalgaz ve hidrojenli araçlara önemli destek de yolda.

Radikal değişiklikler içeren ve onaylanan yeni Türkiye Otomotiv Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı'na göre çevreci otomobiller desteklenirken, egzoz emisyonlarına dayalı yeni bir vergi sistemi devreye alınıyor. 

İlki Mayıs 2011’de imzalanan Otomotiv Strateji Belgesi’nin ikincisi de Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlandı. Onaylanan ve sektörün 2019’a kadar yol haritasını çizen yeni eylem planı radikal uygulamaları da beraberinde getirecek. 


ÇOK KİRLETEN ÇOK ÖDER
Yerli otomobilin üretilmesi için her türlü desteği getiren plana göre vergilendirme sisteminde de köklü değişiklikler geliyor. Bugüne kadar sadece motor hacmi üzerinden alınan ve yüzde 145’e kadar yükselen ÖTV dışında, yeni plana göre emisyon oranlarına dayalı yeni bir sistem daha kurulması planlanıyor. Egzoz salımına göre uygulanması beklenen vergi dışında, hibrit ve elektrkli otomobillere de destekler devreye girecek.  Ülkemizde sıfır kilometre otomobillerden alınan standart KDV dışında, fiyat üzerindeki asıl yükü belirleyen ÖTV oranı, sadece motor hacmiyle ilişkili. Yeni düzenlemeyle birlikte egzoz salımı düşük çevreci araçlar desteklenirken, çevreyi kirleten ve emisyon oranları yüksek araçlardan kademeli olarak daha yüksek vergi alınması bekleniyor. 

HİBRİT ARACA DESTEK
Şu andaki uygulamaya göre elektrik ve klasik motorları birlikte kullanan hibrit araçlara yönelik herhangi bir vergi avantajı sunulmayan ülkemizde yeni yol haritasıyla birlikte bu durumun da değişmesi planlanıyor. Hibrit araçlar için vergi desteği eylem planına koyulurken, ilk kez hidrojen yakıtlı araçlar için de destek verilip, daha önce özendirilmeyen doğalgazlı araçlar için de kullanımın yaygınlaştırılması hedefleniyor. 

Doğalgaz LPG'ye alternatif
Yasal ve teknik altyapısı hazır olmasına rağmen Türkiye’de doğalgazlı (CNG) araç sayımız belediyeler dışında neredeyse yok. Yeni planda CNG’li araçların kullanımının yaygınlaşması için gerekli mevzuat ve fiziki altyapı çalışmalarının yürütüleceği, dolum tesislerinin yaygınlaşacağı da öngörülüyor.

YERLİ OTOMOBİL ANA HEDEF
Yeni yol haritasında, “Yerli üretim için gerekli altyapıyı oluşturmak, sektörün rekabet gücünü artırmak, motor üretiminin teşvik edilmesi amacıyla mükemmeliyet merkezi kurulması öncelikli hedef olarak belirtiliyor. Ayrıca üretilecek araçların kamu alımlarında öncelikli olarak tercih edilmesinin sağlanması da vurgulanıyor.

Bürokrasi de azaltılacak
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yeni eylem planıyla birlikte yerli otomobile büyük destek verilip, birçok işlemin tek merkezde toplanıp bürokrasinin azalacağı müjdesini verdi.
Cevapla
Beğenenler:
#2
Yıllarca siyasiler hep söylediler, ama uygulamada asla yapmadılar, çünkü akaryakıt vergileri ve ötv çok tatlı...
Cevapla
Beğenenler:

Anahtar Kelimeler

Otomotiv Vergi Sisteminde Değişiklik, Otomotiv Vergi Sisteminde Değişiklik İncelemesi, Otomotiv Vergi Sisteminde Değişiklik Videosu, Otomotiv Vergi Sisteminde Değişiklik Online izle, Otomotiv Vergi Sisteminde Değişiklik Fotoğrafı, Otomotiv Vergi Sisteminde Değişiklik Yorumu, Otomotiv Vergi Sisteminde Değişiklik Hakkında, Otomotiv Vergi Sisteminde Değişiklik Nedir, Otomotiv Vergi Sisteminde Değişiklik Açıklaması, Otomotiv Vergi Sisteminde Değişiklik Oyunu, Otomotiv Vergi Sisteminde Değişiklik Fiyatı


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yeni MTV'ye Göre Araçların Vergi Miktarı EgeaClub 9 9,368 16-10-2017, Saat: 17:24
Son Yorum: KASPINARLI
  Otomotiv sektörünün "2016 Gladyatörleri" belli oldu Heisenberg 0 1,181 06-01-2017, Saat: 14:14
Son Yorum: Heisenberg
  Türkiye Otomotiv Sektörünün ‘En Başarılı Ar-Ge Merkezi’ Tofaş Heisenberg 0 2,460 13-10-2016, Saat: 11:27
Son Yorum: Heisenberg
  Pompada ne kadar vergi ödeyeceksiniz? Heisenberg 1 1,897 09-09-2016, Saat: 12:20
Son Yorum: EYK50
  Otomotiv pazarında düşüş Heisenberg 0 1,120 06-03-2016, Saat: 09:17
Son Yorum: Heisenberg

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi