baba_yaga klima, trim sesleri ve konfor

Reklam Verin Reklam Verin
Reklam Verin Reklam Verin
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
baba_yaga klima, trim sesleri ve konfor
#1
Geçen seneki klima problememi çoğunuz biliyordu. Sorun şu şekilde idi klima başta mükemmel bir performans sergiliyor sonrasında soğutmamaya başlıyordu. Tabi bu durum kısa mesafede değil uzun yolcuklar da kendini gösteriyordu ve konforu olumsuz yönde etkiliyordu.
Sorun çok teknik ve bulunması yönünden illet bir arıza idi. 
Sorunum ekim ayı gibi çözülmüştü ve havalar da soğuduğundan sorunun çözülüp çözülmediği konusunda kendimce bir testim olmamıştı. Kendim test edip onaylamadıktan sonra hiçbir söze itibar etmem. Mayıs ayı itibariyle klima sistemini şehir içinde kullandığımda ilk dikkatimi çeken araçta önceden oluşan bakteri kokusunun oluşmadığı idi. Ayrıca ön borularda buzlanma meydana gelmezken tahliyenin gerçekleştiğini de gözlemliyordum. Ama problemin çözülüp çözülmediği konusunda  sadece uzun yol yaparak ikna olabilirdim.  
Bayram vesilesi ile uzun yolda yaptım ve en ufak bir problem yaşamadım. Klima performansı çok hoşuma gitti. Sorunum çözülmüştü. 
Bu konu üzerine bir sürü komplo teorisi üretildi ancak ben konunun çözüme ulaştığına kesin emin olmadan paylaşma lüzumu görmemiştim. Nihayet sorunumun çözüldüğüne kesin emin olduktan sonra paylaşayım.

Sorunun kaynağı kompresör idi. Kompresör gereğinden fazla sıkıştırma yaparak max performans da çalışıyordu. Belli aralıklarla çalışıp durması gerekirken bu döngüye uygun çalışma gerçekleştiremiyordu. Neticede evaporatör de buzlanmaya sebep oluyor ve soğuk havanın geçişine izin vermiyordu. Bunun neticesinde hem araç tahliye yapamıyor hemde soğutma gerçekleşmiyordu.  

Bu vesile ile TOFAŞ çok teşekkür ediyorum. Sorunumu çözüme ulaştırdılar. Baştan beri hep söylüyorum. Aracın TOFAŞ tarafından üretilmesini bir artıdır. Nitekim önceden Bravo kullanan biri olarak çözüm konusunda bu farkı en iyi şekilde hissedebiliyorum.

****

Egea da herşeyden çok memnunum bu memnuniyetim kendi yalıtımımı yapınca daha da  arttı. Bu konu önemsiz gibi dursa da uzun yolcuklar da anlıyorsunuz yalıtımın önemini. Konferans için 30 mayıs da İzmire gittik araç 500X idi. Araçta hiçbir işlem yok. 70km/h dan sonra içeride  bir hayli lastik gürültüsü oluşuyor. 90-100 km/h dan sonra da rüzgar gürültüsü de ekleniyor. Ortalama 6-7 saat yolculuk sonrasında çok yorulmuşttum ve başım ağrımıştı.

Bu bayramda aynı uzunlukta yolu kendi aracımla yaptım hatta mola dahi vermedim. Yolculuk bittiğinde en ufak bir yorgunluk oluşmadı. Belki bir o kadar dahi yol gidebilirdim. 500X motor yalıtımı çok başarılı idi. Bu arada aracıma bir de motor yalıtımı yaptım. Bu ayrı bir konu bunu da başka bir konu açıp yazmayı planlıyorum. Son olarak tabana koyduğum ses bariyeri sonucunda stabilize de hatta kazınmış yolda bile min ses geldiğini deneyimledim. Ancak her ne kadar 17 inch jantlar araca çok da yakışsa bu aracın hakkı 16 jant. Daha az rezonans titreşim oluşuyor sebebiyle daha sessiz ve yumuşak bir sürüş elde ediliyor. Ayrıca süspansiyon konforu daha da artıyor. Araç üzerindeki sıkılık kendini daha soft bir hale bırakıyor. Ancak 17 den yine de vazgeçmem.Smile

O sebepten bir aracın akustik konforu çok önemli. Aslında bu denli başarı elde etmemin en önemli kaidesi aracın NVH performansıdır. Ortalama 100-130 bandına kullanıyorum bu aracı ve rüzgar gürültüsü açısından  kesinlikle şunu söyleyebilirim bu araca ödediğiniz paranın çok üstünde rüzgar yalıtımı var. 

****

Trim Sesleri belki de beni en çok rahatsız eden ve egeanın da bir miktar zayıf olduğunu düşündüğüm tek konusu. En büyük operasyonu kapılara yaptım ve ciddi bir iyileşme sağladım. Bu iyileşme sadece trim sesi ile sınırlı da kalmadı. Hem dış ortamdan gelen sesler (araç rüzgar lastik) min düzeye indi. Ayrıca ses sisteminden alınan bass seslerde ciddi iyileşme oldu. Binen herkes araçta ses sistemimi var diye soruyor. 

Ben bu zamana dek yaptığım trim iyileştirmelerini yazacağım. Sizlerde yaptıklarınızı yazarsanız en azından elimizde bir bilgi havuzu oluşmuş olur. Zaten trim sesindeki en zor konu sesin kaynağını bulmaktır. Kaynağı bilinen bir sesin kesimi kolaydır.

Trim Ses Kaynakları ve çözümleri.

1-Ön kapılardaki seslerin ana kaynağı 4 cam otomatiğinin ve  ayna ayarlama düğmesinin bulunduğu plastik aksam. Bu aksam kapı paneline düzgün oturmuyor. Çevresinde boşluk kalıyor. Burası sökülerek özel kadife bant ile sarılarak oturtulması gerekiyor. Ayrıca tüm kapılara yaptığım işlem yapılmalı. Sökülen kapı panelindeki tüm kopçalar değiştirilmeli. Ayrıca ön kapılardaki panelin vidalandığı yerlerde bilya sesi de oluşabiliyor. Ancak zamanla sadece ön sol kapıda bulunan dışardaki kilit mekanızması bozuk yolda ses yapacaktır. Bu malzeme sökülerek ki paneli sökmeye gerek yok özel bir bant ile sarılmalı.

2-7 inç tabletli araçlarda oyuk kısımdaki plastik malzeme tablete değerek ses yapıyor. Burası da yalıtılmalı.

3-Ön kısımdaki solar sensör göğüse tek bir parça halinde montajlanmamış. Bu kısımdaki bakalit sökülerek altı yalıtılmalı.

4-Aynaların araç içinde kapı üstündeki bakalitleri de kadife bantla sarılarak kapı paneli ile olan teması kesilmeli.

5-Ön gögüsten başlarda ses geliyordu bozuk yollarda o sesin kaynağı da sağ difüzör çıktı değiştirdim sesi kesildi. 

6-Bazen direksiyonun içinden geliyor. Onunda kaynağı sinyal ve silecek kolları ancak onlara yapılacak bir şey yok.

7-Klima altında ki büyük saklama gözünün üstündeki bakalit tam oturmadan takıldığında  ses yapıyor.

8-Çok seyrek olsa da tavanda bulunan tutamaklardan sadece biri ses yapıyor tutup bir kere çektiğinizde bir daha çok uzun süre yapmıyor. 

9-SW da bagaj kenalarındaki siyah bakalitlerden ses geliyor ancak çözümü yok gibi bu malzemeler çok dandik hemen esniyor.

Aklıma geldikçe 9 den itibaren ekleme yapacağım. Sizlerde paylaşımlarda bulunun ki sesi fark ettiğimizde ne yapacağımızı bilelim.
Cevapla
Beğenenler:
#2
Süper bir konu daha. Ellerinize sağlık.
Sosyal Medya Hesaplarımız
[Resim: facebook-color.png] [Resim: instagram-color.png] [Resim: twitter-color.png] [Resim: youtube-color.png]
www
Cevapla
Beğenenler:
#3
Yaptığınız uygulamalar, paylaşımlar çok güzel emeğinize sağlık.  14 14
Cevapla
Beğenenler:
#4
(18-06-2018, Saat: 08:38)halisyalcinkaya yazdı: 10. bagaj kapağından ara sıra ses gelebiliyor. Yine plastik parçaların kenarlarına tüylü bez bant çekilmesi gerekiyor.

Ellerine sağlık.

Bagajdan bende ses duyuyorum nasıl bir çözüm uygulanmalı.
Cevapla
Beğenenler:
#5
(18-06-2018, Saat: 09:18)halisyalcinkaya yazdı:
(18-06-2018, Saat: 08:46)baba_yaga yazdı: Bagajdan bende ses duyuyorum nasıl bir çözüm uygulanmalı.

Ben arkaya yol kayıt kamerası takmak için tüm kaplamayı sökmüştüm. Kaplamanın tüm çerçevesine kauçuk band uygulaması yaptım. Ayrıca ampül değişim kapaklarına tesa tüylü bez band uyguladım.

Bende fitil çektim. Bagajdan zırıltı tarzında değilde daha kaba bir ses geliyor. Benim rahatsız olduğum ses aşırı bozuk kasisli kum gibi yollarda direksiyondan gelen esneme sesi.
Cevapla
Beğenenler:
#6
Hocam sizin meslek ne acaba teknik ve uygulama olarak birçok konuda bilginiz var maşallah Smile
Cevapla
Beğenenler:
#7
Benim aracım da SW 1.6 DCT Lounge Plus. Klima ile ilgili sorunu ben de aynen @baba_yaga arkadaşımızın tespit ettiği şekilde tespit ettim. Araçla uzun bir yolculukta klimayı hiç kapatmadan seyahat ederken yaklaşık 2 saat sonra klima yeteri kadar soğutamıyor, siz de sürekli ısıyı biraz daha düşürmek zorunda kalıyorsunuz. Bu duruma geldiğinde klimayı kapattığınızda da klimadan epey bir süre soğuk hava gelmeye devam ediyor. Çünkü klima peteklerinde @baba_yaga 'nın da dediği gibi aşırı buz birikiyor. Bu buz eriyip te tamamen bitince artık hava kanallarından gelmesi gereken dışarıdaki sıcak hava gelmeye başlıyor. Daha sonra klimayı açtığınızda en az 1 saat daha sorunsuz çalışıyor. Bu sorun klima kompresörünün çok yüksek güçte sürekli çalışmasından olur. Eski aracımda (Chevrolet Aveo 1.3) klima kompresörü eşanjörün ısısına göre devreye girip çıkıyordu. Bu ayarlanan ısı da sanırım çok düşük olmadığından bu durum oluşmuyordu, buz tutmuyordu. Egeada da klima kopresörü devreye girip çıkıyor (sanırım). Ama eşanjör ısısı çok düşük tutulduğundan buzlanma oluyor. Bu sorunun çözümü bence yazılımsal olur. (Ya da saatte bir klimayı 1 dakikalığına devreden çıkarmak.) Ama tabi bunu servise nasıl anlatırım onu bilemiyorum. @baba_yaga arkadaş senin sorunun nasıl çözüldü?
Cevapla
Beğenenler:
#8
Şimdi sorun aynı olmayabilir. Aracınızda klima çalışsa dahi sürekli şekerli gibi küf kokusu oluşuyor? Araç belli bir süre kullandıktan sonra araç altından tahliye yapıyor mu? Yoksa motoru durduktan sonra 10-15 dk içinde mi tüm suyu şırıl şırıl boşaltıyor. Ayrıca 2 saat sonra soğutmadığına dair elinizde bir test ettiniz mi? Şöyle izah edeyim. Difüzöre bir sıcaklık ölçer koyun. Ve uzun yolda test edin. Ayarladığınız sıcaklık ile değerler uyumlumu. Örnek vermek gerekirse;  Araç 55 derece sıcaklıkta Antalya da 3 saat kaldıktan sonra çalıştırdığım anda LOW da 0,8 derece ile 1,5 derece arasında bir sıcaklık üflüyordu. Ancak belli bir zaman sonra LOW da olsa dahi 15-20 hatta 25 dereceleri dahi görmüştür. aynı zamanda fanı artırsanız dahi fan sanki 1 yada 2 deymiş gibi üflüyordu. Eğer sorununuz bu şekilde değilseki değil çünkü kapatsanız dahi soğuk hava gelmeye devam ediyor diyorsunuz bende resmen klima açıkken dahi sıcak hava geliyordu.

Eğer AUTO da kullanıyorsanız başlarda kabin soğusun diye 3-4 derece arasında difüzörlerden soğuk hava gelmeye başlar araç içindeki sıcaklık sensörleri ile ayarlanan dereceye yaklaşırken difüzörlerde 3-4 dereceden ayarlanan sıcaklığa doğru gelmeye başlar. Başlardaki soğukluğu bulmamanız normaldir. Eğer sürekli soğuk istiyorsanız LOW da iç sirkülasyon açık fanıda max 3 getirerek kullanın.

Ayrıca aşırı buz birikse soğuk hava geçiş debisi düşer ve fan hızını artırsanız dahi fanınızın gücü artmaz. Ek olarak da buzlanma olsa üretilen soğuk hava geçisi buzlanan peteklerden geçemeyeceği için içeriye soğuk hava geçişi de olmayacaktır. Bu durumda araç altındaki tahliyenizde çalışmayacak biriken suyu içeri verecektir. Eğer yaz günlerinde belli bir süre çalıştıktan sonra araç altında tahliye gerçekleşiiyor ise kesinlikle sorun yoktur. Klima gazını 420gr olarak tekrardan bastırmanızı öneririm.

Hatta 22 dereceye ayarladığım klima eğer güneş ön camdan vuruyorsa yetersiz geliyor. Bende son gittiğim yolda 20 dereceye kadar çektim. 20 derecede sorunsuz kullandım. Bu cumarteside Göcek gideceğim bir de orada test edeceğim.
Cevapla
Beğenenler:
#9
Abi senin araba çok sessizleştiği için sinek vızıltısı bile rahatsız edecek Smile
Cevapla
Beğenenler:
#10
(27-06-2018, Saat: 19:53)mfaydin yazdı: Abi senin araba çok sessizleştiği için sinek vızıltısı bile rahatsız edecek Smile

Aynen zaten en ufak sesi duyuyorum. Hemen belli oluyor.
Cevapla
Beğenenler:

Anahtar Kelimeler

baba_yaga klima, trim sesleri ve konfor, baba_yaga klima, trim sesleri ve konfor İncelemesi, baba_yaga klima, trim sesleri ve konfor Videosu, baba_yaga klima, trim sesleri ve konfor Online izle, baba_yaga klima, trim sesleri ve konfor Fotoğrafı, baba_yaga klima, trim sesleri ve konfor Yorumu, baba_yaga klima, trim sesleri ve konfor Hakkında, baba_yaga klima, trim sesleri ve konfor Nedir, baba_yaga klima, trim sesleri ve konfor Açıklaması, baba_yaga klima, trim sesleri ve konfor Oyunu, baba_yaga klima, trim sesleri ve konfor Fiyatı


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  EGEA DİJİTAL KLİMA RESETLEME emirhangenc 0 238 19-01-2022, Saat: 13:41
Son Yorum: emirhangenc
  Egea konfor paketi lwnth 19 4,480 01-11-2020, Saat: 23:45
Son Yorum: MuesTie
  Trim Sesi Hakkında hakanvs 15 5,512 13-02-2019, Saat: 13:13
Son Yorum: izzettaban
  Klima açınca gelen ağır koku fkaragedik 11 5,949 27-07-2018, Saat: 11:25
Son Yorum: sipartacus

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi