Fiat Egea Motor Seçenekleri ve Yakıt Tüketimi

Reklam Verin Reklam Verin
Reklam Verin Reklam Verin
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fiat Egea Motor Seçenekleri ve Yakıt Tüketimi
(11-08-2018, Saat: 11:00)ibrahim06 yazdı:
(18-03-2017, Saat: 07:19)baba_yaga yazdı: Şahsen bende çok yaktığını düşünmüyorum sadece bu motoru akıllıca kullanmak gerekir. Şöyle ki araç MAX TORKU 1750 devirde veriyor. Şehir içi trafiğinde mümkün olan yerler de deviri 1750-2000 bandı arasında tutmanız gerekiyor.Böylelikle hem max torkun etkisiyle gaza fazla abanmamış olursunuz hemde araç max tork etkisiyle güzel bir ivme yakalar. Hatta bu kullanım ile sürekli üst vites bandında olacağınızdan rejenerasyon (DPF) aralığını da arttırmış olursunuz. Ne kadar alt vites üst devir o kadar rejenerasyon ne kadar rejenerasyon o kadar fazla yakıt (her rejenerasypn yol bilgisayarına %10 tüketim şeklinde yansır. Örneğin ort:5lt de rejenerasyon sonucu ort 5,5 olur).

Yani işin özeti Multijet motor sürekli max tork bandı olan 1750-2000 arasında kullanılmalıdır. Zaten DDCT eco modunun yazılımı da bu prensibe göre hazırlanmıştır.

4 sene Multijet (Bravodaki 120bg) kullanmış biri olarak, Multijet2 (Egea 120bg) çok daha az yakıyor.
Özellikle aracı dizel olan arkadaşlar. Yakıt tasarrufu yapacağım diye aracı aracı sağır alıştırmayın. Normal seyirde bile 2000 devrin altına düşmenizi tavsiye etmem. deviri 2500 3000lere çıkarmadan vites yükseltmeyin. Zira ilerde enjektörleri tıkarsınız. İlk çalıştırmalarda sarsıntı olmaya başlar. Daha büyük masraflarla karşılaşabilirsiniz. Zaman zaman aracı sıkıştırmaktan bağırtmaktan çekinmeyin

ASUS_Z00ED cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sizin söyledikleriniz common rail bulunmadan ve kırsal motorin olduğu dönemler için geçerliydi. Hatta Euro 6 motorlarda tam tersi. Mantıken max torkun alındığı devir aralığında vites değiştirmek hem performans hemde az tüketim için elzemdir. Aracı bağırtmak belli bir devirden sonra performans artışı sağlamazken nedeni de max tork bandını geçtikten sonra tork değeri düşmeye başlar. Nitekim alt devirlerde max tork alındığı için yokuş tırmanma esnasında dizel araç daha fazla performas veriyor. Yüksek devir kullanma sonucu yağ ısısını boş yere artıtmış olursunuz. Ayrıca emisyon değerini arttırarak DPF daha erken tıkanmasına sebep olursunuz. DPF tıkandığında rejenerasyon yapmak zorunda kalacak motor ısısı daha da artarak mevcut yağa zarar verecek hemde yakıt tüketim ortalamanız %10 artmış olacak.

Sonuç olarak sizinle aynı fikirde değilim.
Beğenenler:

Anahtar Kelimeler

Fiat Egea Motor Seçenekleri ve Yakıt Tüketimi, Fiat Egea Motor Seçenekleri ve Yakıt Tüketimi İncelemesi, Fiat Egea Motor Seçenekleri ve Yakıt Tüketimi Videosu, Fiat Egea Motor Seçenekleri ve Yakıt Tüketimi Online izle, Fiat Egea Motor Seçenekleri ve Yakıt Tüketimi Fotoğrafı, Fiat Egea Motor Seçenekleri ve Yakıt Tüketimi Yorumu, Fiat Egea Motor Seçenekleri ve Yakıt Tüketimi Hakkında, Fiat Egea Motor Seçenekleri ve Yakıt Tüketimi Nedir, Fiat Egea Motor Seçenekleri ve Yakıt Tüketimi Açıklaması, Fiat Egea Motor Seçenekleri ve Yakıt Tüketimi Oyunu, Fiat Egea Motor Seçenekleri ve Yakıt Tüketimi Fiyatı

Bu Konudaki Yorumlar
Cvp: Fiat Egea Motor Seçenekleri ve Yakıt Tüketimi - Yazar: baba_yaga - 11-08-2018, Saat: 11:59

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Fiat Egea Cross 1.4 Yakıt Hakkında Ryhmes 3 29 13-02-2023, Saat: 16:10
Son Yorum: shaq1907
  Fiat Egea 1.4 Fire Easy 2017 Aldım Arkadaşlar :) burakkoyuncu 0 22 19-01-2023, Saat: 20:41
Son Yorum: burakkoyuncu
  Yağ yakma motor degisimi Poyraz112 3 228 07-01-2022, Saat: 09:39
Son Yorum: ilkr
  Egea motor arıza ışığı ayktmr 4 260 01-11-2021, Saat: 05:18
Son Yorum: ayktmr
  Fiat Egea Easy Multimedya Mukur 1 336 24-09-2021, Saat: 07:40
Son Yorum: y.kara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi