YAKIT BESLEME SİSTEMİ KISALTMALARI, FREN SİSTEMİ KISALTMALARI, AKTARMA KISALTMALARI

Reklam Verin Reklam Verin
Reklam Verin Reklam Verin
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YAKIT BESLEME SİSTEMİ KISALTMALARI, FREN SİSTEMİ KISALTMALARI, AKTARMA KISALTMALARI
#1
Gelişen teknolojiyle otomobillere fren, yakıt ve çekiş sistemi gibi yeni özellikler ekleniyor. Bu özellikler markadan markaya farklı kısaltmalarla ifade ediliyor. Dolayısıyla sürücülerin kafası karışıyor. 
Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü Taşıt Tahrik ve Güç Sistemleri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhsan Karamangil, otomobillerdeki ESP, CSV, AUF, SPI, EBD gibi kısaltmaların ne anlama geldiğini açıkladı.
En sık kullanılan kısaltmaların 4 temel başlık altında gruplandırıldığına dikkati çeken Karamangil, bunların; yakıt besleme, fren sistemi ve sürüş güvenliği, supap kumanda sistemi ve aktarma organları ile ilgili olduğunu kaydetti.
YAKIT BESLEME SİSTEMİ KISALTMALARI
Yakıt besleme sisteminde yer alan kısaltmalar hakkında bilgi veren Karmangil, şöyle konuştu:
"Single Point Injection (SPI ), tek noktadan püskürtme, yani yakıtın emme manifoldu üzerine yerleştirilmiş tek bir enjektörle püskürtülmesidir.

Multi Point Injection (MPI), çok noktadan püskürtme, yakıtın emme supabının arkasına düşük basınçta 2-3 bar bir enjektörle püskürtülmesidir. Her silindir için ayrı birer enjektör bulunur. Bu sistem,

Port Fuel Injection (PFI) porta yakıt enjeksiyonu olarak da isimlendirilir.

Gasoline Direct Injection (GDI), direkt benzin püskürtme, benzinin yüksek basınçta, 200 bara kadar yanma odası içerisine açılan bir yüksek basınç enjektörü ile püskürtülmesidir. GDI motoru bir nevi dizel motorunu andırır.

Common Rail (CR), müşterek hat, dizel motorlarında kullanılan bir sistemdir. HDI, CR-V, cdi, TDCi gibi kısaltmalar da 'Common Rail' sistemine işaret etmektedir. Multijet ,Multi Jetronik ise çoklu püskürtme de Common Rail sisteminin aynısıdır."

FREN SİSTEMİ KISALTMALARI
Karamangil, fren sistemi ve sürüş güvenliği ile ilgili kısaltmalar da bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu:
"Anti-lock Brake System (ABS), kilitlenmeyi önleyici fren sistemi.

Ati-Slip Regulation (ASR), kayma, patinaj düzenleyici, tahrik tekerleklerin patinaj yapmasını engelleyen ve ABS fren sistemi ile entegre çalışan bir sistemdir. ASC, ASC+T, TC ve TCS isimleriyle de bilinir.

Electronic Stability Program (ESP), elektronik denge programı, ani manevralarda veya dönüşlerde aracın kayarak, direksiyonun belirlediği yönlendirme ekseninin dışına çıkmasını engelleyen sistemdir."

Acil Fren Destek Sistemi'nin (AUF) de gaz pedalının bırakılıp frene basılma hızını acil durum olarak yorumladığını ve çok kısa bir süre içinde maksimum fren kuvveti uyguladığını belirten Karamangil, bunun BAS olarak da adlandırıldığını aktardı.
Karamangil, Electronic Brake Distribution'un (EBD) da elektronik fren kuvveti dağılımı olduğunu vurguladı.

ACC'yi de açıklayan Karamangil, şunları aktardı:

"Adaptive Cruise Control (ACC), hız kontrolü, hız sabitleme sistemi, sürücüden bağımsız olarak hem aracın seyir hızına, hem de öndeki araçla arasındaki mesafeye kumanda edilmesine olanak tanıyarak aracın gaz pedalına basılmadan istenilen hızda kullanılabilmesini sağlar." ifadesini kullandı.

AKTARMA KISALTMALARI
Aktarma organlarına ait kısaltmaların da çok olduğunu dile getiren Karamangil, ayrıca şu bilgileri verdi:

Front Wheel Drive (FWD) önden çekişli,
Rear Wheel Drive (RWD) arkadan çekişli,
Four Wheel Drive (4WD, 4x4) dört tekerden çekişli,
Automatic Transmission (A/T) otomatik transmisyon,
Oto-Adaptif ise şanzımanın hem otomatik hem de manuel çalışmasına izin veren mekanizmanın ismidir.

Continuously Variable Transmission (CVT), kasnakların çapının hidrolik olarak değiştirilmesi sayesinde duruştan maksimum hıza kadar aşamasız bir oran değişimi sağlar."
[Resim: efbbc0f6b0e19d9ae26339cb41c014f9.jpg]
Cevapla
Beğenenler:

Anahtar Kelimeler

YAKIT BESLEME SİSTEMİ KISALTMALARI, FREN SİSTEMİ KISALTMALARI, AKTARMA KISALTMALARI, YAKIT BESLEME SİSTEMİ KISALTMALARI, FREN SİSTEMİ KISALTMALARI, AKTARMA KISALTMALARI İncelemesi, YAKIT BESLEME SİSTEMİ KISALTMALARI, FREN SİSTEMİ KISALTMALARI, AKTARMA KISALTMALARI Videosu, YAKIT BESLEME SİSTEMİ KISALTMALARI, FREN SİSTEMİ KISALTMALARI, AKTARMA KISALTMALARI Online izle, YAKIT BESLEME SİSTEMİ KISALTMALARI, FREN SİSTEMİ KISALTMALARI, AKTARMA KISALTMALARI Fotoğrafı, YAKIT BESLEME SİSTEMİ KISALTMALARI, FREN SİSTEMİ KISALTMALARI, AKTARMA KISALTMALARI Yorumu, YAKIT BESLEME SİSTEMİ KISALTMALARI, FREN SİSTEMİ KISALTMALARI, AKTARMA KISALTMALARI Hakkında, YAKIT BESLEME SİSTEMİ KISALTMALARI, FREN SİSTEMİ KISALTMALARI, AKTARMA KISALTMALARI Nedir, YAKIT BESLEME SİSTEMİ KISALTMALARI, FREN SİSTEMİ KISALTMALARI, AKTARMA KISALTMALARI Açıklaması, YAKIT BESLEME SİSTEMİ KISALTMALARI, FREN SİSTEMİ KISALTMALARI, AKTARMA KISALTMALARI Oyunu, YAKIT BESLEME SİSTEMİ KISALTMALARI, FREN SİSTEMİ KISALTMALARI, AKTARMA KISALTMALARI Fiyatı


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Fiat Egea Yakıt Kapağı ve Dolumu EgeaClub 3 27,760 19-02-2019, Saat: 11:51
Son Yorum: Yahyayıldız
  Aracınızla Az Yakıt Tüketmenin İpuçları EgeaClub 3 6,283 12-02-2018, Saat: 23:56
Son Yorum: straighthate
  Fren Sistemi Kontrolü Nasıl Yapılır ? Heisenberg 0 3,504 14-03-2016, Saat: 11:09
Son Yorum: Heisenberg
  Süspansyon Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır ? Heisenberg 0 1,748 14-03-2016, Saat: 11:03
Son Yorum: Heisenberg
  Motor Yağlanma Sistemi Heisenberg 0 1,624 14-03-2016, Saat: 10:54
Son Yorum: Heisenberg

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi