Sedan da Rüzgar Gürültüsüne Önlemler

Reklam Verin Reklam Verin
Reklam Verin Reklam Verin
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sedan da Rüzgar Gürültüsüne Önlemler
#1
Uzun zamandır yakın dostum sedan aracındaki rüzgar gürültüsünden şikayet edip, kesmesem bile bir miktar iyileştirme yapmam için sürekli rahatsız ediyordu. Ben de sürekli ön camın değişecek duruma gelsin o zaman bu işi komple ele alırız bu arada da bir miktar para biriktir demiştim. 15 gün önce ön camı çatlatınca beni aradı. Fırsat bu fırsat el at bu işe diye. Maliyetli falan dedim ama artık kafaya koymuştu kaytarmanın da pek bir anlamı yoktu hemen koyulduk işe.

NOT: Rüzgar gürültüsü SW/HB da mevcut. Ancak daha yüksek hızlarda. Yalıtım anlamında daha iyi.

Yaptıklarımız;

*Öncelikle aracın ön camını bir miktar fazla ödeyerek HB/SW ön camı ile değiştirdik. Bu cam akustik açısından çok daha iyi bir cam. Hatta W213 kodlu yeni E kasada bu ön cam kullanılıyor. Ön cam deyip de geçmeyin motor gürültüsüne de direk etkisi var.

**Ön camı değiştirmişken ön yan camları da değiştirdik. Hb/Sw kullanılan 4mm cam hem Sedanın camına göre daha kalın hemde akustik açısından daha iyi. Sedan sahibi iken ilk yaptığım iş camları değiştirmekti. Fark çok barizdi deneyimlemiştim.
Konusu;
https://fiategea.net/konu-fiat-hizmetler-arac-alti-izolasyon.html?page=8

Camlar değişirken, kapı döşemeleri sökülmüş fırsat bu fırsat bu esnada da trim sesi gelmesi sebebiyle ön kapılara detaylı yalıtım yapıldı.
Konusu;
https://fiategea.net/konu-kapi-sacina-ve-paneline-trim-ve-gurultu-yalitimi-resimli.html

***Kapı alt fitilleri, kaput fitili ve B direğine fitil uygulaması yapıldı.

****Aslında başta sadece yalıtım amaçlı girmiştik sonra araç etrafında oluşan aerodinamik gürültüde azalsın ki baya bir fayda sağlayalım dedik. Hem yakıta hemde rüzgar direncine olumlu katkı sağlar diye hb/sw de uygulanan alt muhafazaları Sedana da uyguladık. Bunu da aracıma ilk uygulayan benim. Bunun sayesinde taban altından geçen rüzgar hışırtı sesi azaltıldı. Aerodinamik olarak iyileşince rüzgar tabandan alıp gitme eğilimine girdi buda gürültüyü azalttı. Tabi bu işlem esnasında tabana pütürde sıkıldı belli bir kalınlıktaki tabanda oluşan titreşim seside azalsın. Bu kaliteli malzeme ile yapıldığında çok fayda sağlar.
Konuları;
https://fiategea.net/konu-fiat-hizmetler-arac-alti-izolasyon.html?page=9
https://fiategea.net/konu-fiat-egea-taban-ve-davlumbaz-yalitimi-resimli-videolu-anlatim.html

*****Buraya kadar uyguladıklarımız çok çok bariz bir iyileşme sağlamıştır. Tek bir şey kaldı biraz maliyetli olur ancak uygularsak aracın drag coefficent değerini baya düşürür böylelikle etrafında oluşan aerodinamik gürültü iyice azalır buda içeride daha az gürültü oluşmasını sağlar dedim. Vallahi ben açıkcası yaptıracağını düşünmemiştim ancak pire için yorgan yakmaya baştan karar vermiş bir kere.
Aracın ön tamponu söküldü Hb/Sw ön tamponu ve çamurluk bakalitleri ile değişti çünkü sis farı yanlarında bulunan hava kanalları aracında o bölgesinden hava akışına izin vererek rüzgar tahliyesi yapmasını sağlıyor böylelikle hem araç etrafındaki rüzgar basıncı düşüyor hemde geçen hava aracın önünü daha da yere bastırarak yol tutuşa katkı sağlıyor yüksek hızlarda aracın yolda gezinmesini önlüyordu.  


Sonuç dediğinizi duyar gibiyim. Evet bunca deneyimimden sonra bir iyileşme bekliyordum ancak bu kadarını kesinlikle bende beklemiyordum. Öncelikle Sedan olması sebebiyle aerodinamik avantajının yanında, bu iyileşmeler ile eminim ki drag coefficent değeri bir miktar daha düştü aracın. Hatta Hb/SW dan daha da iyi olmuştur. Bu değerin düşmesi sadece rüzgar gürültüsünü değil aynı zamanda yakıt değerininde düşmesine olanak sağlıyor. 130-140 bandına kadar en ufak bir rüzgar sesi duyulmuyor. Ayrıca 180 km/h rüzgar yandan gelmez ise içerideki huzurlu bir ortam kesinlikle bozulmuyor. Bu arada ön cam sayesinden motor sesi de azaldı. Korna sesi önceden içeride gibi çalarken uzaktan geliyor gibiydi. Valla sürekli tacizlerden ben gürültüden o kurtuldu.
Harcanan paranın kesinlikle üstünde bir fayda sağlandı.
Cevapla
Beğenenler:
#2
(20-03-2018, Saat: 09:37)halisyalcinkaya yazdı: Haftasonu bir benzer uygulamayı biz yaptık. Kendi aracımda kapıların içerisine bitüself + kauçuk sünger uygulaması yapmıştım daha önce, etkisi oldu ancak tatmin edici değildi. O yüzden Sp 100 ve Sp 300 siparişi verdim. Malzemeler kesinlikle çok farklı, bitüself ile alakası olmayan plastik karışımlı...
Kendi aracımdan önce arkadaşın Albeasında denedik. Kapı panellerinin içerisine sp 100 kaplandı. Kapı panelindeki boşluklardan su  ve rüzgar girmemesi için bitüself (su yalıtımını yapıyor) üzerine ise rüzgar ve ısı yalıtımı için kauçuk köpügü. Sonuç gerçekten güzel oldu.

Konu başlığını düzelttirken içerik silindi mesaj attım inşallah kurtulur. Yoksa daha yazamam.Smile 

Valla geçen hafta mükemmel bir test yaptık söyledikleriniz ile alakalı. Benim aracımı biliyorsunuz baya detaylı bir çalışma var. Bu arada yeni 2 planım var. Biri motor gürültüsü ile alakalı dizellerde çok faydalı olacağını düşünüyorum. Yeni 5 serisinde fark ettim. Detayları yapınca paylaşırım. Bir tane de arka koltuk altına düşündüğüm bir şey var.

Testimize gelirsek; Hb bir araç fabrikadan çıktığı gibi, elimizde profesyonel gürültü ölçüm cihazı vardı. 130km/h da Hb 69 DB gürültü düzeyi ölçtük. Aynı yerde aynı hızda benim aracım daki değer 65,9 DB. Bu arada test güzergahındaki asfalt sıcak karışım halk ağzıyla kaymak asfalttı.

Aynı testi birde satih kaplmada yaptık. 130 km/h Hb 73.9 DB iken benim aracım da 68.6 oldu.

Bu sayısal değerler tam anlamıyla 2 kat fark demek. Zaten çok çok bariz belli oluyor. Bu malzeme dışındaki malzemelerde fayda sağlmazsınız.
Cevapla
Beğenenler:
#3
o malzeme tek kullanımlık bir malzeme. Söküldüğü an tekrar takılmamalı yenisi ile değiecek.
Cevapla
Beğenenler:
#4
@baba_yaga

Hocam yaptığınız çalışmalar ehil ellerde tüm araçlara yapılabilecek ve 3-5 kuruşa 20-30 bin daha pahalı araçlardaki konforu sağlayacak önlemler. Bunun için biraz bütçe (insanlar netice elindeki parayla en iyisini almaya çalışıyor ya da kredi kullanıyor o nedenle 3 5 e para kalmıyor Smile), biraz zaman, biraz istek, biraz bilgi ve çoook iyi usta kalıyor. Bence tr de en büyük sorun iyi ve temiz çalışan usta. Tüm tamirhaneler ve serviler leş gibi. Elinde 3 5 dandik aletle ve cehaletle iş yapmaya çalışan insan dolu. Uygun anahtarı olmaz kanıttırır eder. Çok mu zor adam gibi set almak bilmiyorum. Neticede onunla para kazanıyor ama yok işte.... Konuyu saptırmayayım. Bu tarz uygulamaları sıfır araçta yapmak esasen en iyisi. Temizken halletmiş oluyorsun. Ama kim sıfır aracı sökmeye razı olur orası ? Bende de Mondeo var 2009 model. Uzun yıllar kullanma niyetiyle aldım. Aklıma gelen bir sürü şey var. (yalıtım vs çok iyi de motor sesi biraz fazla) Ama zaman ve bilen usta bulmak o kadar zor ki. LPG takmışlar OBD yi düzgün bağlayamamışlar. Ne olduğunu bile anlamıyor ustalar. İnternetten buldum. Atiker'in ana merkezine gideceğim bakalım yorumlar güzel.

Kısacası demek istediğim; bu tarz uygulamaları hakkıyla yapan, adamı kazıklamayan ve hakkını veren yerleri biliyorsanız paylaşın lütfen. Herkesin elinden gelmiyor neticede. Böylece kullanıcı ve ustalar arasında da bilinç artar düşüncesindeyim.
Cevapla
Beğenenler:
#5
Aslında sadece kapı döşemesi sökülüyor bu işlemler esnasında. Çünkü ön cam değişmek zorunda kaldığı için onu saymıyoruz. Bu sebepten dolayıdır ki ön cam değişme noktasına geldiğinde bu işi planlayalım demişimdir.
Ön kapılardaki trim o kadar kötü ki bir hayli trim ses yapıyor. Hatta bana göre egeadaki en zayıf yer kapılarıdır. Bu sökme işlemi ile o seslerden de tamamen kurtuluyorsunuz ki aslında 1 taşla 3 kuş oluyor. Üçüncü kuşta kapı arkasına yapacağınız SP200 yalıtımı ile dış ortamdan gelen seslerde azalıyor.

Evet aslında konunun en önemli noktasına siz parmak bastınız. Usta konusu. Bu işlemlerin planlanması ve uygulanması aşamasındaki en mühim problem oluşturacak yegane konu budur. Bu deneyim ve güven istiyor. Biz alt muhafaza, kapı yalıtım ve yan cam değişimini Kartaş servis de yaptırdık.
Cevapla
Beğenenler:
#6
Youtube da ChrisFix var bir izleyin derim. Adam arabanın hakkını veriyor. İnsan her sıktığı vidayı tork anahtatıula civataya ilaç sürerek mi sıkar. Neymiş gevşeyip trim sesi yapmasınmış. Civata dışarıda la. Smile) bizim ustalar da tamamen sıkmasınlar. Dağlar kadar fark var dağlar kadar.
Cevapla
Beğenenler:
#7
Ben çoğunlukla başında dururum ayrıca sökülürken klipsleri kesinlikle tekrar kullanmam. Hatta söktükten sonra kesinlikle italyan bandı ile sarar SP200 koyar geri taktırırım. Ancak orjinal olmasına bagaj kapağının arka camın altındaki bakalit berbat, çızırtı yada sallanıyormuş gibi ses yapıyor. Toklaştırmak gerekiyor. Yoksa yolda trim sesi yapıyor. Trim sesi yapan şeyi zaten sökmek gerekir. Kaporta ile arasında fitil koydum biraz fayda sağladı ama yinede lazım.
Cevapla
Beğenenler:
#8
İlker hocam yaptıklarınızdan dolayı saygıyka selamlıyorum. Keşke aynı bölgede olsak. Neler var neler aklımda. Bu arada ön cam farkı ne kadar verdiniz acaba?

SM-A520F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Cevapla
Beğenenler:
#9
Tebrik ederim, ellerinize sağlık.
Cevapla
Beğenenler:
#10
(20-03-2018, Saat: 19:38)pashcat yazdı: İlker hocam yaptıklarınızdan dolayı saygıyka selamlıyorum. Keşke aynı bölgede olsak. Neler var neler aklımda. Bu arada ön cam farkı ne kadar verdiniz acaba?

SM-A520F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hocam onu kendi halletti ama 200 lira verdiğini biliyorum.
Cevapla
Beğenenler:

Anahtar Kelimeler

Sedan da Rüzgar Gürültüsüne Önlemler, Sedan da Rüzgar Gürültüsüne Önlemler İncelemesi, Sedan da Rüzgar Gürültüsüne Önlemler Videosu, Sedan da Rüzgar Gürültüsüne Önlemler Online izle, Sedan da Rüzgar Gürültüsüne Önlemler Fotoğrafı, Sedan da Rüzgar Gürültüsüne Önlemler Yorumu, Sedan da Rüzgar Gürültüsüne Önlemler Hakkında, Sedan da Rüzgar Gürültüsüne Önlemler Nedir, Sedan da Rüzgar Gürültüsüne Önlemler Açıklaması, Sedan da Rüzgar Gürültüsüne Önlemler Oyunu, Sedan da Rüzgar Gürültüsüne Önlemler Fiyatı


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Egea sedan kapılara nasıl kablo çekebilirim? ahmettbilal 1 21 01-01-2024, Saat: 09:14
Son Yorum: s4h1n91
  Sedan urban plus arka sis sigorta yeri. Tayfun 0 19 25-04-2023, Saat: 15:37
Son Yorum: Tayfun
Thumbs Down Egea sedan sağ arka kapıya su dolması efeysf 4 3,634 04-03-2021, Saat: 09:44
Son Yorum: McOrco
  2019 Egea 1.3 multijet sedan frene basınca gelen gacurtu sesi? Noter 5 1,751 23-09-2019, Saat: 19:15
Son Yorum: ukaya03
  Urban sedan 1,4 yol bilgisayarı sorunu serdar75 4 2,775 15-04-2019, Saat: 20:02
Son Yorum: serdar75

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi