Özel Tüketim Vergisi Muafiyeti Hakıında Merak Edilen Sorular ve Cevapları

KAVAKLIDERE OTO MRT ELEKTRONİK
ÜNLÜ OTO Reklam Verin
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Özel Tüketim Vergisi Muafiyeti Hakıında Merak Edilen Sorular ve Cevapları
#1
ÖTV KANUNUNDA MALUL VE ENGELLİLER iÇİN UYGULANAN İSTİSNANIN KAPSAMI NEDİR?

4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 7’nci maddesinin birinci fıkrasının (2) numaralı bendine göre (II) sayılı listede yer alan kayıt ve tescile tâbi mallardan;
- 87.03 ( motor silindir hacmi 1.600 cm³’ ü aşanlar hariç ), 87.04 ( motor silindir hacmi 2.800 cm³’ ü aşanlar hariç ) ve 87.11 G.T.İ.P. numaralarında yer alanların engellilik derecesi % 90 veya daha fazla olan malûl ve engelliler tarafından,
- 87.03 G.T.İ.P. numarasında yer alan (motor silindir hacmi 2.800 cm³’ ü aşanlar, bütün tekerlekleri motordan güç alan veya alabilenler, sürücü dahil 8 kişiye kadar oturma yeri olan binek otomobilleri, yarış arabaları, arazi taşıtları hariç), yük taşımasında kullanılıp azami ağırlığı 3,5 tonu aşmayan ve yolcu taşıma kapasitesi istiap haddinin %50’sinin altında olanlar ile sürücü dahil 9 kişilik oturma yeri olanların engellilik durumlarının araçları bizzat kullanamayacak ve sürekli olarak tekerlekli sandalye veya sedye kullanmalarını gerektirecek nitelikte olduğunu ilgili mevzuat çerçevesinde alınan engelli sağlık kurulu raporuyla tevsik eden ve engellilik derecesi %90 veya daha fazla olup tekerlekli sandalye ve ya sedye ile binilmesine ve seyahat edilmesine uygun tertibat yaptıran malul ve engelliler tarafından,
- 87.03 ( motor silindir hacmi 1.600 cm³’ ü aşanlar hariç ), 87.04 ( motor silindir hacmi 2.800 cm³’ ü aşanlar hariç ) ve 87.11 G.T.İ.P. numaralarında yer alanların, bizzat kullanma amacıyla engelliliğine uygun hareket ettirici özel tertibat yaptıran malûl ve engelliler tarafından,
- Yukarıda belirtilen araçların anılan malûl ve engelliler tarafından ilk iktisabından sonra deprem, heyelan, sel, yangın veya kaza sonucu kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle hurdaya çıkarılmasında, bu araçları hurdaya çıkaran malûl ve engelliler tarafından, beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere ilk iktisabı ÖTV'den istisna edilmiştir.

SAĞLIK RAPORUNA GÖRE %90 ENGELLİ OLAN 4 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUM ADINA ÖTV İSTİSNASINDAN YARARLANARAK ARABA ALMAK İSTİYORUM. BUNA GÖRE ÖTV İSTİSNASINDAN YARARLANABİLİR MİYİM?

Engellilik oranı %90 ve üzerinde olan malul ve engellilerin yaşıyla ilgili bir sınırlama olmayıp, engellilik derecesi (tüm vücut fonksiyon kaybı oranı) %90’ın üzerinde olan engelli küçükler tarafından ilk iktisap edilecek araçta da ÖTV istisnasından yararlanılması mümkün bulunmaktadır.

ENGELLİYE AİT ARACIN İLK İKTİSABINDAN SONRA DEPREM, HEYELAN, SEL, YANGIN VEYA KAZA SONUCU PERT OLMASI, KULLANILAMAZ HALE GELMESİ HALİNDE YENİ BİR SIFIR ARAÇ ALMASINDA ÖTV HESAPLANIR MI?

İstisnadan yararlanılarak ilk iktisabı yapılan aracın, deprem, heyelan, sel, yangın veya kaza sonucu kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle hurdaya ayrılması halinde, bu aracın ilk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmemiş olsa dahi - aynı koşullarla - bir başka aracın ilk iktisabında da istisnadan yararlanılabilecektir.

ENGELLİLER, ARAÇLARINI ALDIKTAN 5 YIL SONRA ENGELLİ OLMAYAN BİRİSİNE BİR BAŞKASINA ÖTV ÖDEMEDEN SATABİLİR Mİ?

Kanunun 7/2’nci maddesinde düzenlenen istisnadan yararlanan malul ve engellilerin bu kapsamda iktisap ettikleri araçları 5 yıldan fazla kullanarak bir başkasına satması durumunda, aracı alan kişi tarafından ÖTV ödenmeyecektir.

ENGELLENEN ARAÇ ALIMINDA (İLK İKTİBASINDA) ÖTV DOĞAR MI?

(II) sayılı listede yer alan kayıt ve tescile tâbi mallardan;
a) 87.03 (motor silindir hacmi 1.600 cm³'ü aşanlar hariç), 87.04 (motor silindir hacmi 2.800 cm³'ü aşanlar hariç) ve 87.11 G.T.İ.P. numaralarında yer alanların, engellilik derecesi % 90 veya daha fazla olan malûl ve engelliler tarafından,
b) 87.03 (motor silindir hacmi 1.600 cm³'ü aşanlar hariç), 87.04 (motor silindir hacmi 2.800 cm³'ü aşanlar hariç) ve 87.11 G.T.İ.P. numaralarında yer alanların, bizzat kullanma amacıyla engelliliğine uygun hareket ettirici özel tertibat yaptıran malûl ve engelliler tarafından, beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere ilk iktisabı, vergiden müstesnadır.

MALUL VE ENGELLİLERE TANINAN ÖTV İSTİSNANSINDAN YARARLANMA SÜRESİ NE KADARDIR?

İstisnadan yararlanarak adlarına bir taşıt aracı tescil edilenlerin, ilk iktisap tarihinden itibaren 5 yıl süresince ÖTV ödemeden taşıt aracı satın almaları veya ithal etmeleri mümkün değildir. Ancak, istisna kapsamında iktisap edilen araçların, ilk iktisabından sonra deprem, heyelan, sel, yangın veya kaza sonucu kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle hurdaya çıkarılması halinde beş yıllık süre dolmaksızın yeniden istisnadan yararlanılması mümkündür.

MALUL VE ENGELLİLERİN ÖZEL TERTİBAT ŞARTI OLSUN VEYA OLMASIN, ÖTV ÖDEMEDEN İKTİSAP EDEBİLECEĞİ TAŞIT ARAÇLARI HANGİLERİDİR?

Malul ve engelliler; motor silindir hacmi 1600 cm³'ü aşmayan binek otomobilleri ve esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar (steyşın vagon, arazi taşıtı ve jeepler dahil), motor silindir hacmi 2.800 cm³'ü aşmayan eşya taşımaya mahsus taşıtlar, motosikletler, mopedler ve bir yardımcı motoru bulunan tekerlekli taşıtları özel tertibat yapılma şartı olsun veya olmasın ÖTV ödemeden iktisap edebileceklerdir.
Cevapla
Beğenenler:

Anahtar Kelimeler

Özel Tüketim Vergisi Muafiyeti Hakıında Merak Edilen Sorular ve Cevapları, Özel Tüketim Vergisi Muafiyeti Hakıında Merak Edilen Sorular ve Cevapları İncelemesi, Özel Tüketim Vergisi Muafiyeti Hakıında Merak Edilen Sorular ve Cevapları Videosu, Özel Tüketim Vergisi Muafiyeti Hakıında Merak Edilen Sorular ve Cevapları Online izle, Özel Tüketim Vergisi Muafiyeti Hakıında Merak Edilen Sorular ve Cevapları Fotoğrafı, Özel Tüketim Vergisi Muafiyeti Hakıında Merak Edilen Sorular ve Cevapları Yorumu, Özel Tüketim Vergisi Muafiyeti Hakıında Merak Edilen Sorular ve Cevapları Hakkında, Özel Tüketim Vergisi Muafiyeti Hakıında Merak Edilen Sorular ve Cevapları Nedir, Özel Tüketim Vergisi Muafiyeti Hakıında Merak Edilen Sorular ve Cevapları Açıklaması, Özel Tüketim Vergisi Muafiyeti Hakıında Merak Edilen Sorular ve Cevapları Oyunu, Özel Tüketim Vergisi Muafiyeti Hakıında Merak Edilen Sorular ve Cevapları Fiyatı


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Engelli Araç Alımı Hakkında Merak Edilenler Heisenberg 3 7,026 11-08-2016, Saat: 22:45
Son Yorum: toprakk22
  Motorlu Taşıtlar Vergi Muafiyeti Hakkında Merak Edlien Sorular ve Cevapları Heisenberg 0 5,440 27-05-2016, Saat: 02:14
Son Yorum: Heisenberg
  Engelli Sürücü Belgesi Alımı Hakkında Merak Edilen Sorular ve Cevapları Heisenberg 0 4,997 27-05-2016, Saat: 02:04
Son Yorum: Heisenberg

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi