Otomobillerde Kış Lastiği Zorunlumu?

Reklam Verin Reklam Verin
Reklam Verin Reklam Verin
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Otomobillerde Kış Lastiği Zorunlumu?
#1
Kış Lastiğinin otomobillerde zorunlu olup olmadığı ile ilgili son açıklama Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamadır.

"Basında 54 ilde kış lastiği zorunluluğu getiren bir genelge yayınlandığı ile ilgili haberler yanlış bir algıya sebep olmaktadır. Sözü edilen talimat, 16-20 Aralık tarihleri arasında kış koşulları nedeniyle kazaların yoğun yaşandığı illerimizde yapılması planlanan ve Trafik Dairesi Başkanlığımızca da takip edilecek özel bir denetimi düzenlemektedir. Kış lastiği denetimi bu tarihlerle ve illerle sınırlı olmayıp yol koşullarının gerektirdiği her zaman ve her yerde devam edecektir."

arac-lastik-sorgulamaBu açıklama ve basında çıkan aşağıdaki haber dikkate alındığında aslında kış lastiği klasik manada ticari araçlar için çıkan yasak gibi tam değil ama yine de kış koşullarının gerektirdiği 54 il başta olmak üzere yolların sıkıntılı olduğu yerlerde kış lastiği kontrollerinin yapılacağı bu kontrollerin bu tarihlerle ve bu illerle sınırlı kalacağı algısının yanlış olduğu anlaşılmaktadır.

NOT: Bu haber önceki yıllara aittir.Şahsi yorumum belirlenen illerde yoğun kar yağışı beklenen zaman dilimlerinde trafikte herhangi bir sıkıntıya sebebiyet vermemesi açısından belirli zaman aralıklarında kontroller yapılacaktır.

(İşte kış lastiği takılmaması durumunda ceza uygulanacak iller, Aslında bu tarihlerde denetim programındaki iller)

AFYONKARAHİSAR

AĞRI

AMASYA

ANKARA

ARTVİN

BİLECİK

BİTLİS

BOLU

BURDUR

BURSA

ÇANKIRI

ÇORUM

DENİZLİ

EDİRNE

ELAZIĞ

ERZİNCAN

ERZURUM

ESKİŞEHİR

GÜMÜŞHANE

HAKKARİ

ISPARTA

İSTANBUL

KARS

KASTAMONU

KAYSERİ

KIRKLARELİ

KIRŞEHİR

KOCAELİ

KONYA

KÜTAHYA

MANİSA

MUŞ

NEVŞEHİR

NİĞDE

SAMSUN

SAKARYA

SİVAS

TEKİRDAĞ

TOKAT

TUNCELİ

UŞAK

VAN

YOZGAT

ZONGULDAK

AKSARAY

BAYBURT

KARAMAN

KIRIKKALE

BATMAN

ŞIRNAK

ARDAHAN

IĞDIR

KARABÜK

DÜZCE
Sosyal Medya Hesaplarımız
[Resim: facebook-color.png] [Resim: instagram-color.png] [Resim: twitter-color.png] [Resim: youtube-color.png]
www
Cevapla
Beğenenler:
#2
son edindiğim bilgi bu anlaşılan kış lastiği takıcaz...
LASTİKLERDE KIŞ ALARMI
Emniyet Genel Müdürlüğü, kış mevsimi nedeniyle karayollarında araç kayması sonucu yaşanan trafik kazalarını en aza indirmek için özel bir denetim programı başlattı. Genel Müdürlük tarafından merkezden takip edilen denetimler, 16-20 Aralık tarihleri arasında 54 ilde yapılacak. Trafik Denetleme Şube Müdürlükleri il merkezinde en az iki noktada, ilçe merkezlerinde ise en az bir noktada günde 2 saat süre ile Kış Lastiği Denetimi yapacak.

KIŞ LASTİĞİ HAYAT KURTARIYOR

İŞTE CEZASI

Yapılacak denetimlerde mevzuat hükümlerine aykırı olarak lastik kullandığı tespit edilenlere, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 30/1-a maddesine göre 77 lira İdari Para Cezası kesilecek. İkinci kez yakalanan araçlar ise trafikten men edilecek.

20 ARALIK'TAN SONRA DENETİM YOK MU?

Emniyet bürokratları, bunun özel bir denetim programı olduğuna dikkat çekerken, 20 Aralık'tan sonra denetim yapılmayacağı anlamına gelmediğini vurguladılar. Sadece 16-20 Aralık tarihleri arasında yoğun kar yağışı düşünülerek, özel bir denetim programı yapıldığını, yoksa hem 54 il dışında kalanlarda hem de 20 Aralık'tan sonra rutin denetimlerin devam edeceği bilgisini verdiler.


KIŞ LASTİĞİ SEZONU AÇILDI


5 günlük denetim programında şu hususlara dikkat edilecek:

1. Kış lastiği; üzerinde M+S işareti bulunan ve 7 °C’nin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu arttırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastik türüdür. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler de kış lastiği olarak değerlendirilecektir.

ONLARA TAKOZ, ZİNCİR, ÇEKME HALATI DA ZORUNLU

2. Özellikle kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlarda başta kış lastiği olmak üzere, kar lastiği, lastik diş derinlikleri, hava basıncı ile patinaj zinciri, çekme halatı, takoz gibi avadanlıkların araçların teknik yapısına uygun olarak bulundurulması ve kullanılır durumda olması kış mevsimi süresince aranacaktır.

3. Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin kış lastiği olması gerekmektedir.

4. Kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastikleri ile yarı römork ve römorkları çeken çekicilerdeki tahrikli dingiller üzerindeki lastiklerin (çeker lastikleri) kış lastiği olması zorunludur.

5. Kamyon, çekici, tanker, otobüs türü araçların lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti; minibüs, otomobil ve kamyonet türü araçların lastiklerinin yanaklarında ise (M+S) işareti veya (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi (snowflake) işareti veya sadece kartanesi (snowflake) işareti aranacaktır.

DEĞİŞEN LASTİK DE KIŞ LASTİĞİ OLACAK


6. Seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması zorunludur.

7. Yapılan denetimlerde aynı dingil üzerinde içte yer alan lastiklerde (M+S) işaretinin okunamaması halinde sırt deseninin kış lastiğine uygunluğu kontrol edilecektir.

8. Lastiklerin kaplama yapılarak kullanılması halinde lastik omuzlarında (M+S) işareti olsa dahi sırt deseninin kış lastiğine uygun olması zorunludur.

EDİRNE'DE UYGULANDI
Edirne Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri de genelgenin ardından D-100 karayolunda kış lastiği uygulaması yaptı.

Şehir merkezinden çıkan şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar ve otomobilleri durdurarak lastiklerini kontrol eden polis ekipleri, kurallara uygun lastik kullanmayan sürücülere 77 lira ceza kesti.

Edirne Emniyet Müdürü Yardımcısı Metin Bahadır, kış lastiği takma zorunluluğunun sadece kamyonet ve yük taşımada kullanılan araçlara değil, otomobillere de zorunlu olduğunu söyledi.

Uygulama kapsamında trafikte seyreden tüm araçların kış lastiği takıp takmadıklarını kontrol ettiklerini belirten Bahadır, şöyle konuştu:

“Artık tüm araçlara kış lastiği takma zorunluluğu getirildi. Bu amaçla biz de ilimizde uygulamalara başladık. Sürücüler kış lastiği takmadıkları zaman yollarda kalıyor. Kış lastiği takan sürücülerin de yola devam etmesine engel oluyorlar. Ayrıca buzlu ve karlı yollarda kış lastiği kaza yapma riskini azaltıyor."

Bahadır, kış lastiği takmayan sürücülere 77 TL ceza yazdıklarını kaydetti
Cevapla
Beğenenler:
#3
Türkiye'de tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehir içi taşımacılıkta kullanılan tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca 'A' türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillere, 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanma zorunluluğu getirildiğini duyurdu.

Güncel tüm haber sitelerinde bu bilgi geçiyor hususi araçlar için bir zorunluluk yasal olarak yok yapılan haberler bu yönde fakat il emniyet müdürlüklerinin alacağı karar ile hususi araçlarda zorunlu olması sağlanabiliyor. 
Cevapla
Beğenenler:

Anahtar Kelimeler

Otomobillerde Kış Lastiği Zorunlumu?, Otomobillerde Kış Lastiği Zorunlumu? İncelemesi, Otomobillerde Kış Lastiği Zorunlumu? Videosu, Otomobillerde Kış Lastiği Zorunlumu? Online izle, Otomobillerde Kış Lastiği Zorunlumu? Fotoğrafı, Otomobillerde Kış Lastiği Zorunlumu? Yorumu, Otomobillerde Kış Lastiği Zorunlumu? Hakkında, Otomobillerde Kış Lastiği Zorunlumu? Nedir, Otomobillerde Kış Lastiği Zorunlumu? Açıklaması, Otomobillerde Kış Lastiği Zorunlumu? Oyunu, Otomobillerde Kış Lastiği Zorunlumu? Fiyatı


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sürücüler dikkat! Kış Lastiği Takma Uygulaması Bugün sona erdi Caner K. 0 1,208 01-04-2017, Saat: 15:33
Son Yorum: Caner K.
  Otomobillerde yakıt tasarrufu sağlayan cihaz üretti EgeaClub 2 1,803 06-03-2016, Saat: 20:16
Son Yorum: ibrahim06

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi