'LPG yerine tüpgaz' iddiası

Reklam Verin Reklam Verin
Reklam Verin Reklam Verin
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
'LPG yerine tüpgaz' iddiası
#1
LPG ile dökme gaz arasındaki vergi farkı bulunuyor. EPDK da, bazı otogaz firmalarının araçlara dökme gaz verdiği iddiası üzerine lisans iptallerine hazırlanıyor.

[Resim: otogaza_zam_geldi_1489067476_146.jpg]


Sabah gazetesinde yer alan habere göre, ÖTV'si daha yüksek olan otogaz ile tüplü ve dökme LPG arasındaki vergi farkı nedeniyle, aralarında bazı büyük oyuncuların da yer aldığı dağıtıcı şirketler, ocak tüplerinde kullanılmak üzere satılan ve piyasada dökme olarak bilinen gazı, evrak oyunları ile LPG'li araçlara satılıyor. 
ÖTV miktarının eylül ayında 20 kuruş artırılmasıyla birlikte otogaz LPG ile diğer türler arasındaki ÖTV farkı ton başına 568 liraya çıkmıştı. Bu sayede yüzde 38 oranında vergi avantajı elde eden firmalar, bir yandan piyasanın dengesini bozarken, diğer yandan da milyonlarca liralık vergi kaybına neden oluyor. Ayrıca, dökme gazın, oto gazına transferi araçlar için hem tehlikeli hem de LPG'ye ilişkin yasalara aykırı.
LİSANSLAR İPTAL EDİLEBİLİR
Konuyla ilgili olarak 2 yıldır saha denetimleri yapan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) usulsüzlükleri tek tek raporladı. EPDK'nın birçok dağıtım şirketinin lisansını iptale hazırlandığı da belirtildi. Lisans iptaline gerekçe olarak ise söz konusu durumun tekrarlanması gösteriliyor. EPDK'nın son çalışmaları, Maliye Bakanlığı'na da ilettiği ve bakanlığın harekete geçeceği kaydedildi. Bu yolla elde edilemeyen vergi miktarının 1 milyar liranın üzerinde olduğu ifade ediliyor.

'BELGELERİYLE BİLDİRDİK'

Konuyla ilgili geniş çaplı bir rapor hazırlandığını da ifade eden EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, usulsüzlüğün rakamsal boyutunu, "Otogazın ÖTV'si litrede 1.7780 TL iken tüplü dökme gazın ÖTV'si litrede 1.2100 TL" sözleriyle anlattı. Aktaş, "Otomotiv yakıtı olarak, ÖTV'si düşük olan dökme gazın kullanıldığını görüyoruz. Sendika olarak haksız rekabete yol açan bu durumu belgeleriyle EPDK'ya bildirdik. EPDK LPG Dairesi konuyu inceliyor" dedi.

İHBAR MEKANİZMASI KURDULAR

Yapılan usulsüzlükleri bir rapor halinde EPDK'ya sunduklarını belirten Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası Başkanı Fesih Aktaş, kendilerinin de bir ihbar mekanizması kurduklarını söyledi.
[Resim: efbbc0f6b0e19d9ae26339cb41c014f9.jpg]
Cevapla
Beğenenler:

Anahtar Kelimeler

'LPG yerine tüpgaz' iddiası, 'LPG yerine tüpgaz' iddiası İncelemesi, 'LPG yerine tüpgaz' iddiası Videosu, 'LPG yerine tüpgaz' iddiası Online izle, 'LPG yerine tüpgaz' iddiası Fotoğrafı, 'LPG yerine tüpgaz' iddiası Yorumu, 'LPG yerine tüpgaz' iddiası Hakkında, 'LPG yerine tüpgaz' iddiası Nedir, 'LPG yerine tüpgaz' iddiası Açıklaması, 'LPG yerine tüpgaz' iddiası Oyunu, 'LPG yerine tüpgaz' iddiası Fiyatı


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi