Kış lastiği zorunluluğu hakkında.Tüm illerden bilgi

Reklam Verin Reklam Verin
Reklam Verin Reklam Verin
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kış lastiği zorunluluğu hakkında.Tüm illerden bilgi
#1
Şuan şahsen karmaşa içindeyim(z).Isparta da ikamet ediyorum.Son çıkan kararla 54 il hakkında kış lastiği zorunluluğu gelmiş...Peki il il herkes kesin bilgisi olan arkadaşlar bizi bilgilendirsin.Normal otomobiller bu kapsamda yer almakta mıdır.Şehir içinde otomobillerin(binek)kış lastiği takma zorunluluğu var mı?
.......................................................................................................................................................................................
Cevapla
Beğenenler:
#2
Kış lastiği takma uygulaması, şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık Perşembe günü başlıyor. Kurala uymayan araçların işletmecilerine 602 lira ceza uygulanacak.

Lenovo Vibe P1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Sosyal Medya Hesaplarımız
[Resim: facebook-color.png] [Resim: instagram-color.png] [Resim: twitter-color.png] [Resim: youtube-color.png]
www
Cevapla
Beğenenler:
#3
son bilgiler bu
LASTİKLERDE KIŞ ALARMI
Emniyet Genel Müdürlüğü, kış mevsimi nedeniyle karayollarında araç kayması sonucu yaşanan trafik kazalarını en aza indirmek için özel bir denetim programı başlattı. Genel Müdürlük tarafından merkezden takip edilen denetimler, 16-20 Aralık tarihleri arasında 54 ilde yapılacak. Trafik Denetleme Şube Müdürlükleri il merkezinde en az iki noktada, ilçe merkezlerinde ise en az bir noktada günde 2 saat süre ile Kış Lastiği Denetimi yapacak.

KIŞ LASTİĞİ HAYAT KURTARIYOR

İŞTE CEZASI

Yapılacak denetimlerde mevzuat hükümlerine aykırı olarak lastik kullandığı tespit edilenlere, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 30/1-a maddesine göre 77 lira İdari Para Cezası kesilecek. İkinci kez yakalanan araçlar ise trafikten men edilecek.

20 ARALIK'TAN SONRA DENETİM YOK MU?

Emniyet bürokratları, bunun özel bir denetim programı olduğuna dikkat çekerken, 20 Aralık'tan sonra denetim yapılmayacağı anlamına gelmediğini vurguladılar. Sadece 16-20 Aralık tarihleri arasında yoğun kar yağışı düşünülerek, özel bir denetim programı yapıldığını, yoksa hem 54 il dışında kalanlarda hem de 20 Aralık'tan sonra rutin denetimlerin devam edeceği bilgisini verdiler.


KIŞ LASTİĞİ SEZONU AÇILDI


5 günlük denetim programında şu hususlara dikkat edilecek:

1. Kış lastiği; üzerinde M+S işareti bulunan ve 7 °C’nin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu arttırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastik türüdür. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler de kış lastiği olarak değerlendirilecektir.

ONLARA TAKOZ, ZİNCİR, ÇEKME HALATI DA ZORUNLU

2. Özellikle kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlarda başta kış lastiği olmak üzere, kar lastiği, lastik diş derinlikleri, hava basıncı ile patinaj zinciri, çekme halatı, takoz gibi avadanlıkların araçların teknik yapısına uygun olarak bulundurulması ve kullanılır durumda olması kış mevsimi süresince aranacaktır.

3. Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin kış lastiği olması gerekmektedir.

4. Kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastikleri ile yarı römork ve römorkları çeken çekicilerdeki tahrikli dingiller üzerindeki lastiklerin (çeker lastikleri) kış lastiği olması zorunludur.

5. Kamyon, çekici, tanker, otobüs türü araçların lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti; minibüs, otomobil ve kamyonet türü araçların lastiklerinin yanaklarında ise (M+S) işareti veya (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi (snowflake) işareti veya sadece kartanesi (snowflake) işareti aranacaktır.

DEĞİŞEN LASTİK DE KIŞ LASTİĞİ OLACAK


6. Seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması zorunludur.

7. Yapılan denetimlerde aynı dingil üzerinde içte yer alan lastiklerde (M+S) işaretinin okunamaması halinde sırt deseninin kış lastiğine uygunluğu kontrol edilecektir.

8. Lastiklerin kaplama yapılarak kullanılması halinde lastik omuzlarında (M+S) işareti olsa dahi sırt deseninin kış lastiğine uygun olması zorunludur.

EDİRNE'DE UYGULANDI
Edirne Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri de genelgenin ardından D-100 karayolunda kış lastiği uygulaması yaptı.

Şehir merkezinden çıkan şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar ve otomobilleri durdurarak lastiklerini kontrol eden polis ekipleri, kurallara uygun lastik kullanmayan sürücülere 77 lira ceza kesti.

Edirne Emniyet Müdürü Yardımcısı Metin Bahadır, kış lastiği takma zorunluluğunun sadece kamyonet ve yük taşımada kullanılan araçlara değil, otomobillere de zorunlu olduğunu söyledi.

Uygulama kapsamında trafikte seyreden tüm araçların kış lastiği takıp takmadıklarını kontrol ettiklerini belirten Bahadır, şöyle konuştu:

“Artık tüm araçlara kış lastiği takma zorunluluğu getirildi. Bu amaçla biz de ilimizde uygulamalara başladık. Sürücüler kış lastiği takmadıkları zaman yollarda kalıyor. Kış lastiği takan sürücülerin de yola devam etmesine engel oluyorlar. Ayrıca buzlu ve karlı yollarda kış lastiği kaza yapma riskini azaltıyor."

Bahadır, kış lastiği takmayan sürücülere 77 TL ceza yazdıklarını kaydetti
Cevapla
Beğenenler:

Anahtar Kelimeler

Kış lastiği zorunluluğu hakkında.Tüm illerden bilgi, Kış lastiği zorunluluğu hakkında.Tüm illerden bilgi İncelemesi, Kış lastiği zorunluluğu hakkında.Tüm illerden bilgi Videosu, Kış lastiği zorunluluğu hakkında.Tüm illerden bilgi Online izle, Kış lastiği zorunluluğu hakkında.Tüm illerden bilgi Fotoğrafı, Kış lastiği zorunluluğu hakkında.Tüm illerden bilgi Yorumu, Kış lastiği zorunluluğu hakkında.Tüm illerden bilgi Hakkında, Kış lastiği zorunluluğu hakkında.Tüm illerden bilgi Nedir, Kış lastiği zorunluluğu hakkında.Tüm illerden bilgi Açıklaması, Kış lastiği zorunluluğu hakkında.Tüm illerden bilgi Oyunu, Kış lastiği zorunluluğu hakkında.Tüm illerden bilgi Fiyatı


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Egea 1.6 e torq otomatik vites üretim hakkında Ergün Ekinci 5 3,833 08-12-2019, Saat: 20:32
Son Yorum: baba_yaga
  Hangi kış lastiği, Goodyear mı Michelin mi? yeliz-temiz 16 8,150 20-12-2018, Saat: 02:19
Son Yorum: FTHYEN
  Fiat Egea Orjinal Lastikleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler Lastikcim 9 19,159 05-02-2017, Saat: 20:10
Son Yorum: baba_yaga
  Kar Lastiği IstanBlue 1 1,813 07-01-2017, Saat: 18:44
Son Yorum: EgeaClub
  1.6 lounge Stepneye Kış Lastiği Takmak. birinci 5 2,093 07-01-2017, Saat: 18:25
Son Yorum: birinci

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi