Fiat Egea & Ford Focus & Hyundai Elentra Karşılaştırması

Reklam Verin Reklam Verin
Reklam Verin Reklam Verin
Konuyu Oyla:
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Fiat Egea & Ford Focus & Hyundai Elentra Karşılaştırması
#1
Ülkemizde popüler olan sedanlar içinde son zamanların popüler kombinasyonu dizel-otomatik bir model arıyorsanız bu karşılaştırmayı mutlaka okumalısınız. Birbirinden farklı üç karaktere sahip modeller içinde sportif bir model arayanlara Focus, konforlu bir model isteyenlere Elantra cevap verirken en çok satılan model unvanlı Egea ikisini geçmek için amansız bir mücadeleye girişti.
[Resim: DSC_0048.jpg]
Sürekli; ülkemizdeki HB modellerin sayısı artıyor, artık sedan cenneti değiliz desek de yıl sonundaki satış rakamlarına göre durum hiç de öyle değil. Özellikle filo satışlarının da etkisiyle ülkemiz hala bir sedan cenneti ve görünen o ki daha uzun süre öyle de kalacak. Peki ama bu sedanlar neden bu kadar popüler? Neden tüketiciler daha çok bu karoseri tercih ediyor?

Bunun iki temel nedeni var. Birincisi sedan modellerin bagaj kapasitesi Türk aile yapısına uygun olarak görülüyor ve HB karoserlerin yükleme alanı yetersiz kalıyor. İkinci neden ise bugüne kadar hep sedanlar tercih edildiği için üreticiler de bu karoserlere çok fazla motor- şanzıman alternatifi sunuyor ve tüketicilere daha fazla alım tercihi yaratılıyor. Doğal olarak tüketiciler de istedikleri motor-şanzıman kombinasyonunu sedan modellerde bulabiliyor.

YENİ TREND DİZEL OTOMATİK

Sedan sınıfının son dönemdeki trendi ise dizel motor ve otomatik şanzımanlı modeller. Biz de bu sınıfın en önemli oyuncularından üç tanesini; Fiat Egea, Ford Focus ve Hyundai Elantra’yı dizel motor ve otomatik şanzımanlı versiyonları ile karşı karşıya getirdik.

Peki ama bu kombinasyon neden bu kadar popüler? Neden HB modellerden sonra sedanlarda da bu ikili tercih sebebi oldu? Dizel motor ve otomatik şanzıman sadece binek kullanıcılar için mi, filo satışlarında da payları var mı? Hepsi ve daha fazlasının cevabı yazımızın içinde…

ARTIK HERKES ONLARI SORUYOR

Artan trafik nedeniyle otomatik vitesli modellere olan talep önemli ölçüde arttı. Buna bir de yüksek yakıt fiyatları eklenince tüketiciler dizel motora olan talebi her geçen gün yükseltti. Bu nedenle de sedanlarda dizel-otomatik talebi arttı. Bu segmentte ise farklı üreticilerin modelleri yer alıyor. Yerli veya ithal modellerin yer aldığı bu sınıfta rekabette farklı özelliklerde pek çok seçenek yer alıyor. Sadece binek değil, modellerin başarılı özellikleri artık filo alımlarında dizel-otomatik sedanların paylarının artmasını sağlamış durumda.

[img=300x0]http://www.otostil.com/wp-content/uploads/2017/03/DSC_0063-300x200.jpg[/img]

Bu kadar rekabetin yüksek olduğu sınıfta ise öne çıkan elbette bazı modeller var. Onların ise sahip oldukları özellikler rakiplerinden ayrılmasını sağlıyor.

Karşılaştırmamızda yer alan Ford Focus tartışmasız bu sınıfın en sportif sedanı. Daha doğrusu Focus kompakt sınıfın en sportif modeli. İster SW karoser olsun ister HB isterse de sedan, Focus hep sportiflikle pekiştirilmiş bir model. Hyundai Elantra ise bu zorlu sınıfa nispeten kısa süre önce dahil olan bir Uzakdoğulu. Ancak onun iddiası ise bu sınıfın en konforlusu olduğu yönünde. Aracın yurtdışı ve yurtiçi reklam kampanyalarında hep konforuna vurgu yapılıyor.

Karşılaştırmamıza konuk olan 3. model ise artık ünü sadece ülkemizde değil Avrupa’da da kabul görmüş Egea ailesinin sedan üyesi. Bu model yurtdışında Tipo adıyla biliniyor. Ayrıca ABD’de Dodge markası altında satılıyor. Egea sedan karoserle geçtiğimiz yıl 34.755 adetlik satışla en çok tercih edilen model oldu ve tek başına pek çok markayı geçmeyi başardı. Egea’nın iddiası ise ne sınıfının en sportifi olduğu ne de en konforlusu olduğu yönünde. O iki disiplininde de en homojen ve bu sayede en günlük kullanıma uygun otomobil olduğunu ispatlama peşinde.

FARKLILIK TASARIMLARDA

3 modelinde tasarımına baktığımızda aralarında büyük farkların olduğunu görüyoruz. Focus sportifliğini haykırırcasına geniş ızgarası ve büyük farlarıyla dikkat çeken bir yüze sahip. Egea ise nispeten sade bir tasarım dili ile hazırlanmış. Farlara kadar uzanan ızgara yapısı onun gülen yüzlü bir model olmasını sağlarken bu sayede aracın sürücüsüne güven vermesi hedeflenmiş. Elantra’nın tasarımı ise ilk anda Uzakdoğulu olduğunu ispatlarcasına köşeli ve sert hatlara sahip. Focus ile tarz olarak tasarımları birbirine benzese de ortaya çıkan sonuç çok farklı.

[img=300x0]http://www.otostil.com/wp-content/uploads/2017/03/DSC_0084-300x200.jpg[/img]

BAGAJ ÖNEMLİ

3 modelin iç mekanlarında da farklı kimliklerinin etkisi açıkça görülüyor. Ford Focus iç mekan konusunda en sıkıcı yaşam alanına sahip otomobil. Bunun nedeni de en koyu renklere sahip olması. Keşke iç mekanda biraz daha açık tonlara yer verilseydi de ferahlık artırılsaydı. Hyundai Elantra’nın iç mekanı ise kullanılan açık renkler sayesinde oldukça ferah. Ancak bu modelin iç mekanındaki renkler de fazla açık tonda tercih edildiği için kısa sürede kirlenecektir ve bu da kullanıcısının canını sıkacaktır. Egea’nın iç mekanı ise en optimum yaşam alanını sunuyor. Focus’da olduğu gibi koyu renklerle hazırlanmış olsa da daha fazla ışık alması ve yukarda konumlandırılan multimedya ekranı sayesinde ferahlık konusunda daha başarılı.

Her üç modelin de dingil mesafeleri birbirine yakın olduğu için diz ve baş mesafeleri konusunda büyük farklar yokken şaşırtıcı biçimde Focus bagaj kapasitesi konusunda Egea’nın 100 lt gerisinde kalıyor. Elantra’nın yükleme kapasitesi de 500 lt’nin altında ancak nispeten Focus’dan iyi. Egea, Türkler için ideal bir otomobil olduğunu en azından bagaj kapasitesiyle ortaya koyuyor.

HEM DİZEL HEM OTOMATİK OLSUN

Bu üçlünün en güçlü olduğu konu motor ve şanzıman seçenekleri. Her üç modelinde zengin motor ve şanzıman alternatifleri yer alıyor. Elantra yurtdışındaki gibi zengin motor seçenekleri ile ithal edilmese de gelen ürünler tüm beklentileri karşılıyor.

Son zamanların popüler kombinasyonu dizel-otomatik birlikteliği ile değerlendirmeye aldığımız bu üçlü içinde Focus en yeni motora sahip olan model. Rakiplerinin 1.6 litrelik hacmine rağmen o 1.5 litrelik motor bloğuna sahip. Buna rağmen Focus 120 HP güç ve 300 Nm tork üretiyor. Egea ise aynı gücü 1.6 litreden üretirken 320 Nm’lik torka sahip. Üç model içinde en güçlü motora sahip olan modelse Elantra. 136 HP güç ve 300 Nm tork üreten Elantra şaşırtıcı biçimde aynı zamanda en yavaş model. Normal şartlar altında en yüksek gücü sunması nedeniyle en iyi performans değerlerine sahip olmasını beklediğimiz Elantra hem yaptığımız ölçümlerde hem de fabrika verisi değerlerde rakiplerinden geride kaldı.

[img=300x0]http://www.otostil.com/wp-content/uploads/2017/03/egea-300x183.jpg[/img]

Fiat Egea 6 ileri DCT şanzımana sahipken Focus 6 ileri oranlı PowerShift vites kutusu ile donatılmış. Elantra ise rakiplerinden farklı olarak 7 ileri oranlı DCT vitese sahip. 3 vites kutusu da türlerinin en iyileri arasında. Üçünün de ortak özelliği sarsıntısız ve hızlı vites değişimleri ile birlikte gerektiğinde ekonomik olmaları. Ancak Elantra bunu rakipleri kadar iyi yapamıyor. Focus ise bu üç şanzıman içinde en iyisine sahip otomobil.

Sedan modellerin yol tutuşları konusunda değerlendirme yaparken özellikle arka kısımlarının izlerine sadık kalmaları önem kazanır. Karşılaştırmamızdaki üç modelse bu alanda hiçbir eksikliği olmayan modeller. Ancak elbette kullanım karakterleri birbirinden çok farklı.

Focus tartışmasız kompakt sınıfın en dinamik ve sportif sürüş karakterine sahipken konfor konusunda çok iyi değil. Elantra ise konfor konusunda oldukça etkili olmasına karşılık hissiz direksiyonu nedeniyle sportiflik konusunda geride kalıyor. Egea ise ne Focus kadar sportif ne de Elantra kadar konforlu olmasına rağmen sonuçta çok daha homojen bir otomobil. Bu sayede de hem şehir içinde hem de otoyol sürüşlerinde kullanıcısının beklentilerini optimum şekilde karşılayabiliyor. Elbette sizin tercihiniz sadece sportiflik veya konforsa o zaman Egea’nın ortalamasını beğenmeyebilirsiniz ancak dediğim gibi konu günlük kullanım olduğunda Egea karşılaştırmamızda tartışmasız en ideal karakterdeki model.

FİYATLAR YÜKSEK

Bu üçlünün fiyat etiketine baktığımızda üç model arasında önemli uçurumlar olduğunu görüyoruz. Fiat Egea rakiplerinden neredeyse 20 bin TL gibi önemli bir fiyat avantajına sahip. Bu bile başlı başına bir tercih sebebi olacaktır. Elbette düşük fiyat nedeniyle özellikle konfor anlamında daha az donanıma sahip olmasına rağmen güvenlik elemanlarında eksiği olmaması da önemli bir ayrıntı. Aslında günümüzde bu tarz bir otomobil için 100 bin TL fiyat normal kabul edilebiliyor. Bu anlamda da Focus ve Elantra için pahalı demek doğru değil ancak rakipleri Egea’nın fiyatı çok iddialı olduğu için onlar bir anda yüksek fiyat etiketine sahip hale geliyor.

[img=300x0]http://www.otostil.com/wp-content/uploads/2017/03/20161229123100715_hyundaielantra-5-300x168.jpg[/img]

SONUÇ

İlla sedan isterim diyenler için yaptığımız karşılaştırmamızda sonuçlar birbirine çok yakın çıktı. Çünkü her modelin rakiplerinden önde bir olduğu bir disiplin var. Focus konu sportiflik olduğunda rakip tanımazken Elantra’da konfor konusundaki ustalığı ile öne geçiyor. Egea’nın rakiplerinden bir hayli düşük kalan satış fiyatı ona önemli bir artı sağlarken günlük kullanıma en uygun olması da birinciliği ona getirdi.

TEKNİK VERİLER FIAT EGEA FORD FOCUS HYUNDAI ELANTRA
 • Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4/Dizel Sıralı/4/Dizel Sıralı/4/Dizel

 • Yerleşim Önde enlemesine Önde enlemesine Önde enlemesine

 • Supap/eksantrik sayısı 16/2 16/2 16/2

 • Motor hacmi 1598 cc 1499 cc 1582 cc

 • Maksimum güç 120 HP-3750 d/d 120 HP-3600 d/d 136 HP-4000 d/d

 • Maksimum tork 320 Nm-1750 d/d 300 Nm-1750 d/d 300 Nm-1750 d/d

 • Son hız 200 km/s 193 km/s 200 km/s

 • 0-100 km/s hızlanma 9.8 sn 10.9 sn 11.0 sn

 • Şanzıman 6 ileri DCT 6 ileri PowerShift 7 ileri DCT

 • Aktarma Önden çekiş Önden çekiş Önden çekiş

 • Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk Hava Kanallı disk/disk

 • Hava Kanallı disk/disk

 • Lastikler 205/55 R16 205/55 R16 225/45 R17

 • Depo kapasitesi 45 lt 53 lt 50 lt

 • Bagaj hacmi 520 lt 421 lt 458 lt

 • Ağırlık 1295 kg 1358 kg 1420 kg

 • Tüketim (fab. ver.) 3.5/3.9/4.5 lt/100 km 3.6/3.8/4.2 lt/100 km 3.8/4.1/4.7 lt/100 km

 • Uzunluk 4532 mm 4538 mm 4570 mm

 • Genişlik 1792 mm 2010 mm 1800 mm

 • Yükseklik 1497 mm 1469 mm 1450 mm

 • Aks mesafesi 2637 mm 2648 mm 2700 mm

 • Fiyat 79.687 TL 97.265 TL 96.700 TL
OTOSTİL Test verileri
 • 0-100 km/s hızlanma (sn) 10.1 11.1 11.3

 • 0-400 m (sn) 20.7 21.6 22.0

 • 100-0 km/s fren (soğuk)(m) 39.8 39.5 40.3

 • 100-0 km/s fren (sıcak)(m) 40.2 39.7 40.6

 • Gürültü 100 km/s (dB) 67 66 67

 • Test tüketimi (lt/100 km) 5.1 5.3 5.7

 • Menzil (km) 882 1000 877
Puanlama Maksimum Puan FIAT EGEA FORD FOCUS HYUNDAI ELANTRA
 • Tasarım 10 8 8 9

 • İç mekan 10 8 7 8

 • Motor 10 7 8 8

 • Şanzıman 10 8 8 8

 • Performans 10 8 7 7

 • Yol tutuş 10 7 8 7

 • Fren 10 7 8 6

 • Tüketim 10 9 8 7

 • Donanım 10 6 7 7

 • Fiyat 10 9 7 7

 • Toplam 100 77 76 74
Sonuç

 1. Fiat Egea

 2. Ford Focus

 3. Hyundai ElantraKaynak:otostil.com
Sosyal Medya Hesaplarımız
[Resim: facebook-color.png] [Resim: instagram-color.png] [Resim: twitter-color.png] [Resim: youtube-color.png]
www
Cevapla
Beğenenler:
#2
Bildiğim kadarıyla şanzımanlar aynı mantık ile çalışıyor olmasına rağmen sanırım Focusta kuru tip yerine ıslak tip çift kavrama mevcut, yanılıyorda olabilirim.
Cevapla
Beğenenler:
#3
Egea motoru neden 7 puan? Nerde geri kalmış da 7 almış anlamadım açıkçası.
Cevapla
Beğenenler:

Anahtar Kelimeler

Fiat Egea & Ford Focus & Hyundai Elentra Karşılaştırması, Fiat Egea & Ford Focus & Hyundai Elentra Karşılaştırması İncelemesi, Fiat Egea & Ford Focus & Hyundai Elentra Karşılaştırması Videosu, Fiat Egea & Ford Focus & Hyundai Elentra Karşılaştırması Online izle, Fiat Egea & Ford Focus & Hyundai Elentra Karşılaştırması Fotoğrafı, Fiat Egea & Ford Focus & Hyundai Elentra Karşılaştırması Yorumu, Fiat Egea & Ford Focus & Hyundai Elentra Karşılaştırması Hakkında, Fiat Egea & Ford Focus & Hyundai Elentra Karşılaştırması Nedir, Fiat Egea & Ford Focus & Hyundai Elentra Karşılaştırması Açıklaması, Fiat Egea & Ford Focus & Hyundai Elentra Karşılaştırması Oyunu, Fiat Egea & Ford Focus & Hyundai Elentra Karşılaştırması Fiyatı


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Fiat Egea Hybrid Özellikleri Belli Oldu EgeaClub 0 7 24-04-2022, Saat: 08:42
Son Yorum: EgeaClub
  Yeni Fiat Egea Hakkında Merak Edilenler EgeaClub 1 787 11-01-2021, Saat: 11:20
Son Yorum: baba_yaga
  Fiat Egea Cross Hakkında Tüm Bilgiler EgeaClub 0 666 08-01-2021, Saat: 22:12
Son Yorum: EgeaClub
  Fiat Egea Cross Tüm Detayları EgeaClub 0 668 08-01-2021, Saat: 22:02
Son Yorum: EgeaClub
  Yeni Fiat Egea Ailesi Teknik Özellikleri. EgeaClub 0 637 08-01-2021, Saat: 20:27
Son Yorum: EgeaClub

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi