Fiat Birimleri Ayırıyor

Reklam Verin Reklam Verin
Reklam Verin Reklam Verin
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fiat Birimleri Ayırıyor
#1
Fiat Chrysler uzun zamandır aradığı birleşmeyi bulamadığı için operasyonlarını ayırma yoluna gidiyor.
Firmanın CEO koltuğunda oturan Sergio Marchionne bir süredir yaptığı açıklamalarla Fiat Chrysler için teklif beklediklerini belirtiyordu ancak İtalyan - Amerikan ortaklığına ciddi bir talep gelmemesi
Alfa Romeo ve Maserati gibi lüks segment markaların henüz bağımsız olmaya hazır olmadığını belirten Marchionne kısa vadeli konsantrasyonlarını ufak portfolyo ayarlamalarına vereceklerini belirtti.

Formula 1'in dün Monza'da koşulan İtalya Grand Prix'sinde konuşan Fiat'ın üst yöneticisi şirketin bazı bölümlerinde hareket olacağının altını çizdi ve Fiat'ın sadeleşmesi gerektiğine vurgu yaptı. Fiat Chrysler Automotive (FCA) için daha önce Çinli üreticiler Guangzhou, Dongfeng ve Great Wall Motors'a satılacağına dair açıklamalar yapılmıştı.

4.2 MİLYAR EURO BORÇ ERİTİLECEK
İlk tahminlere göre Fiat bünyesindeki çeşitli markalara araç parçası üreten Magneti Marelli'nin yanı sıra ileride Maserati ve Alfa Romeo'nun ayrılma ihtimali üzerinde duruluyor.

Uzman analistlere göre Fiat'ın lüks araç segmentinin 7 milyar euro, Magneti Marelli ve diğer birimlerinin de 5 milyar euro civarında değeri olduğu düşünülüyor.

2019 yılının ilk yarısında Fiat Chrysler'deki görevinden ayrılacak olan 65 yaşındaki Marchionne bir an önce 5 yıllık nihai planının hazırlanması için uğraşıyor. Fiat'ın öncelikli hedefi gelecek yıl sonu itibarıyla 4.2 milyar euro civarında borç stokunu eritmek ve 4.7 milyar euro düzeltilmiş net gelir elde etmek.

Birimlerin ayrılmasının Fiat'ın düzeltilmiş net gelirlerinde yüzde 8 civarında kayba yol açması beklenmesine rağmen borçları yüzdesi 38 azaltacağı ve İtalyan-Amerikan üreticiyi rahatlatması öngörülüyor.

Ek olarak Fiat Chrysler Vw ile ortak suv,ticari,pick up vs üretimi için görüşüyor.Ortaklikta çıkabilir...Kia-hyundai ortaklik için ikinci güçlü aday...
Şahsen vw olmasini isterim.. Ya siz?
Cevapla
Beğenenler:
#2
Kia-Hyundai tercih ederim, piyasaya farklı markalar ve rekabet lazım, hatta sağlam tedarikçileri ile büyük Çinli üreticiler de gelmeli.
Cevapla
Beğenenler:
#3
bazı markaların satılacagını bunların basında maseratti ve magnetti marelli geldiğini duymustum. süpriz bir kaç şirkette fca dan ayrılabılır
Cevapla
Beğenenler:
#4
(11-09-2017, Saat: 19:47)Heisenberg yazdı: bazı markaların satılacagını bunların basında maseratti ve magnetti marelli geldiğini duymustum. süpriz bir kaç şirkette fca dan ayrılabılır

Satılma olayı sadece Magnetti marellide olacak oda tamamen değil misal Samsungla 3milyar dolara otomobil teknoloji bölümü için anlaşma yapacaklardı yani bir bölümü satılacaktı..
Maserati-Alfa spin-off yani iki markayı birleştirerek ayrı şirket yapacaklar belli bir zaman Sonra çünkü şirketler Ozaman değerlenir bı durum Hem Fiatın değerini hemde diğer markalarım değerini etkiliyor nasıl Ferrari ayrı şirket olarak Fiat çatısı altında duruyor ve hisseleri tesladan bile değerli bir duruma gelmişse Alfa-Maseratiye ayırıp aynı duruma geçecekler böylece Fiatta değerlenecek Alfa-Maserati şirketide..
Ferrari hisseleti Şuan 100ün üzerinde nerden bakarsan 40-50milyar dolardan fazla değeri var bunu ayrı şirket olarak sürdürdükleri için bu kadar değerlendi..
Sergionun amacı Agnelli ailesinin hisse ve markalarını değerlendirme..
2018e kadar herşey belli olacak..
Cevapla
Beğenenler:
#5
Maserati Alfa zaten bitik. Şatışları dünya genelinde çok az. Magnetti Marelliyi bir aralarda VW istemişti satmamışlardı.
Birleşme istediler bir ara VW ondan da birşey çıkmadı. FİAT'ın mali durumu pek iyi değil galiba.
Hatta Rusya ve İran da hiç yoklar. ABD kayda değer sadece Chrysler grubunun satışı var Avrupa da ise FİAT satışı var. Gelecek pek parlak değil.
Cevapla
Beğenenler:
#6
(12-09-2017, Saat: 16:32)baba_yaga yazdı: Maserati Alfa zaten bitik. Şatışları dünya genelinde çok az. Magnetti Marelliyi bir aralarda VW istemişti satmamışlardı.
Birleşme istediler bir ara VW ondan da birşey çıkmadı. FİAT'ın mali durumu pek iyi değil galiba.
Hatta Rusya ve İran da hiç yoklar. ABD kayda değer sadece Chrysler grubunun satışı var Avrupa da ise FİAT satışı var. Gelecek pek parlak değil.

Kâr ediyor her sene gelirlerinde artıyor Şuan 115-120 civarıydı galiba 2018de 136 milyar dolar civarına çıkması planlanıyor..2016da 2milyar Euro kâr vardı galiba bu sektör için standart ama Fiat Chrysleri bir bütün olarak düşünürsek kötü FCA denk Vag var..Ve gelirleri 220milyar (FCA 120milyar€) buna karşılık kârı 8-9milyar € buluyor Vagın..Burdada 6-7m fark var.Bunun sebebi Fiatın Maserati/Alfa/Ferrari üçlüsünde yüksek satış hacmi oluşturacak modellerin olmaması Yen'i Yen'i geliyorlar Guilia,Stelvio,Levante,Alfıeri,Hatta Ferrari suv vs vs 2018-2020 kadar model gammı daha da çoğalınca gelirler ve kâr artacak..(Audiye bakınız her segmentte var mesela ki Vw ile Audi Vagın kâr ve gelirinin çoğunu oluşturuyor)
Gelir ve kârı sektördeki küçük rakiplerden iyi ama Vag,BMW,Daimler gibi denk gruplarla bir değil..Vag bu aralar sıkıntıda ducatiyle birlikte gelirlerinin %20sini oluşturan çekirdek işleri satmak istiyorlar..
Fiatın tek sıkıntısı ortak platform,bayi ağı,olmadığı pazarlara ortaklık sayesinde girmesi gerekiyor dediğin gibi İran Rusya en önemlisi Çin..
Fiat batmaz agnelli ailesi en zenginler listesinde o ayrı bir mevzu ama grup bütünü gerçek gelir ve kârına ulaşmadıkça yerinde sayar inavasyonlara hızlı ayak uyduramaz..

Fiatın yapması gereken çok şey var biraz zaman gerektiren şeyler ama Sergio zeki bir yönetici planları yolunda seyrediyor ve böyle giderse 2-3yıl içinde sağlam temellere otururlar..
Cevapla
Beğenenler:
#7
Saygın bir otomobil dergisi marchionenin başka bir üreticiyle birleşme niyetinde olduğunu belirtti..Sürpriz olabilir .
Cevapla
Beğenenler:

Anahtar Kelimeler

Fiat Birimleri Ayırıyor, Fiat Birimleri Ayırıyor İncelemesi, Fiat Birimleri Ayırıyor Videosu, Fiat Birimleri Ayırıyor Online izle, Fiat Birimleri Ayırıyor Fotoğrafı, Fiat Birimleri Ayırıyor Yorumu, Fiat Birimleri Ayırıyor Hakkında, Fiat Birimleri Ayırıyor Nedir, Fiat Birimleri Ayırıyor Açıklaması, Fiat Birimleri Ayırıyor Oyunu, Fiat Birimleri Ayırıyor Fiyatı


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Fiat Egea, Fiat Türkiye'ye Amerikadan Ödül Getirdi Heisenberg 0 4,608 27-09-2017, Saat: 23:55
Son Yorum: Heisenberg

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi