Egsoz Dumanları Hakkında Bilgiler

Reklam Verin Reklam Verin
Reklam Verin Reklam Verin
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Egsoz Dumanları Hakkında Bilgiler
#1
KARADUMAN : İs ve yanmamış karbon nedeniyle meydana gelen zengin karışımların sonucunda oluşur. Yakıt yanarken yeterli derecede hava bulunmayışı ve diğer nedenlerden oluşur. Bu nedenler : 

Motorun fazla yüklenmesine bağlı olarak fazla yakıt gelmesi. 
Kısıtlı hava akımı veya tıkanmış hava filtresi. 
Düzensiz yakıt püskürtülmesi veya patlama hücresine düzensiz yakıt girmesi. 
Enjeksiyonun gecikmesi,yani güç püskürtme. 
Enjeksiyonun başlamasıyla yakıtın ateşlemesi arasındaki sürenin kısa oluşu. Bunun neticesinde havayla yakıt iyice karışmadan ateşleme meydana gelir. 
Düşük kompresyon basıncı . 
Fazla yakıt püskürtme veya atomize olmadan damlama. 


MOTORUN FAZLA YÜKLENMESİ : Kara duman motorun fazla yüklenmesinin tipik bir sonucudur.Gönderilen ilave yakıt havayla karışıp yanacak vakit bulamamaktadır. Egzost sübapları açıldığı zaman fazladan gelmiş olan yakıtın yanması tamamlanmadığı için duman teşekkül eder. Bu tamamen yakıt hacmiyle ilgili olup hangi yakıt kullanılırsa kullanılsın meydana gelir. KISITLI HAVA AKIMI : Yetersiz hava, hava filtrelerinin tıkanması,iki zamanlı motorların deliklerinin tıkanması veya egzost susturucularının tıkanması sonucunda görülür. Yanma için gerekli hava az olunca daha fazla yanar ve bir motorun duman çıkarmadan taşıyabileceği yük miktarı azalır. YAKIT PÜSKÜRTÜLMESİ : Enjektör meme deliklerinin tıkanması veya bozulması yakıtın silindirde düzensiz olarak dağılmasına neden olur. Bu da duman yapan zengin karışımları meydana getirir. Çok yüksek enjektör basınçları veya çok düşük yakıt yoğunluğu o kadar ince bir sprey oluşturur ki bunun havanın içine yeterince karışması mümkün olmaz . Memeden uzakta bulunan hava yanma işlemine katılmaz, yakıt az havayla yanar ve duman ( siyah ) teşekkül eder. Kısmen tutuk bir enjektör iğnesi enjeksiyon zamanını değiştirir ve duman meydana getirerek çalışmayı bozar, buda yakıtla havanın kötü karışmasının bir sonucudur. GEÇ ENJEKSİYON : Yakıtın geç enjeksiyonu geç ateşlemeye sebep olabilir, bu durumda yakıt tam olarak yanmaz ve kara duman oluşur. Ateşleme çok geç olup eksik yanma olduğu takdirde “ beyaz duman” (Buharlaşmış yanmamış yakıt ) meydana gelir. Motor iyi durumdaysa enjeksiyon vaktini ileri almak, beyaz dumanı yok edebilir. MAVİ DUMAN : Mavi duman yakıtla ilgili değildir. Bu fazla miktarda motor yağının ateşleme hücresine gelerek yanması sonucu oluşur. Bunun sebebi de, yağ segmanlarının aşınması, supap kayıtlarının aşınması veya turboşarj şaft keçesinin e****esidir. Yağ seviyesinin çok yükseldiği yağ banyolu hava filtreleri de motor yağ sızdırabilir. Duman oluşturan bu sebeplerin yakıt kalitesiyle ilgisi yoktur. BEYAZ DUMAN : Dumanda beyaz rengi,egzosta bulunan yakıt parçacıkları verir. Genel olarak beyaz duman soğuk çalışma sonucunda oluşur. Soğuk bir motor ısınana kadar beyaz egzost gazı; başlangıçta içindeki su buharının yoğunlaşması sonucu beyaz duman gözükür. Beyaz duman aşağıdaki durumlarda görünür 1. Motorun fazla ısınması. 

2. Eksik yanma ( Genellikle geç enjeksiyona bağlı ). 

3. Silindir duvarlarına yakıt spreyi çarpması,soğuması ve birikim yapması. 

4. Düşük kompresyon . 

5. Az uçucu yakıt. 

6. Düşük seton numarası ( ateşlenmenin çok gecikmesi ).
Sosyal Medya Hesaplarımız
[Resim: facebook-color.png] [Resim: instagram-color.png] [Resim: twitter-color.png] [Resim: youtube-color.png]
www
Cevapla
Beğenenler:

Anahtar Kelimeler

Egsoz Dumanları Hakkında Bilgiler, Egsoz Dumanları Hakkında Bilgiler İncelemesi, Egsoz Dumanları Hakkında Bilgiler Videosu, Egsoz Dumanları Hakkında Bilgiler Online izle, Egsoz Dumanları Hakkında Bilgiler Fotoğrafı, Egsoz Dumanları Hakkında Bilgiler Yorumu, Egsoz Dumanları Hakkında Bilgiler Hakkında, Egsoz Dumanları Hakkında Bilgiler Nedir, Egsoz Dumanları Hakkında Bilgiler Açıklaması, Egsoz Dumanları Hakkında Bilgiler Oyunu, Egsoz Dumanları Hakkında Bilgiler Fiyatı


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Debriyaj hakkında herşey EgeaClub 2 6,784 21-11-2019, Saat: 22:27
Son Yorum: baray5
  Dün'den Bugüne Fiat Hakkında Bilinmesi Gerekenler Heisenberg 1 2,865 25-12-2016, Saat: 15:47
Son Yorum: fiataga
  EuroNcap Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Bilgiler Heisenberg 1 2,431 25-12-2016, Saat: 10:44
Son Yorum: fiataga
  Aerodinamik Hakkında Herşey EgeaClub 1 6,934 19-09-2015, Saat: 01:15
Son Yorum: EgeaClub

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi