Egea SW ve Focus Testi ve Deneyimlerim.

Reklam Verin Reklam Verin
Reklam Verin Reklam Verin
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Egea SW ve Focus Testi ve Deneyimlerim.
#1
Geçen hafta 2 gün boyunca Focus 3 makyajlı kasa kullandım. Makyajlı diye söylüyorum çünkü bir takım iyileştirmeler oldu makyajsız kasaya göre. Bu araç hakkında bir hayli deneyim sahibi oldum. Egea SW sahibi olmam sebebiyle değerlendirmem bu araç üstünden olacak ancak SW yerine HB de deseniz fark eden bir durum olmayacak. C sınıfı 2 araç , artı ve eksileri  adı altında bir konu açılmışken de deneyimlerimi ve her iki aracın +/- yazayım dedim. 
 
Yalıtım:  
Yalıtımı konusunu 3 e bölmeyi uygun buldum.Çünkü bu alanda 3 farklı gürültü kaynağı var ve iki aracında birbirlerine göre üstünlükleri mevcut. 
Bunlar motor gürültüsü,lastik ve yol gürültüsü,rüzgar gürültüsü. Egeanın taban halısının altına presli yalıtımı bir başka konu da paylaşmıştım burada tekrar paylaşmıyorum. Egea SW o resimlerdede görüldüğü üzere bir hayli başarılı Focusa göre. Focus da taban halısı altına presli yalıtım Egeanın yarısı kadardı. Focusun da kapı dizaynı daha başarılı 2 koruma bariyeri mevut ve bariyerler arasında LASD var. 2 Koruma bariyeri iki kat LASD demek bu da daha az vibrasyon demek. Bu yönden Egeadan daha başarılı ancak aracıma yaptığım kapı yalıtımı ile boy ölçüşmesi imkansız. Yaptığım işlem S serisi düzeyinde.
 
Motor sesi iki farklı şekilde kabine yansır. Biri hava ile diğeri yapısal. Her iki yönde de Egea daha başarılı. Yapısal başarısının altında motor takozlarının hidrolik olması yatıyor. Focus da bu malzeme olmaması sebebiyle zaten rölantide motor titreşimi çok bariz şekilde kabine yansıyor. Ayrıca ön cam daha akustik Egeada. Multijet motor rölantide daha sesli olmasına rağmen focusdan daha başarılı bir yalıtıma sahip.
 
Ancak konu rüzgar gürültüsü olduğunda Focus çok daha iyi. Hem kapılarında çift fitil olması hemde yan cam kalınlıkları bariz daha kalın olması onu bu disiplinde öne çıkarıyor. Yol sesine çözüm bulunması kolay iken rüzgar gürültüsü daha komplex olduğundan bu durum Focus lehine. Ancak hidrolik takoz olmaması bu avantajını tamamen bitiriyor.
Yalıtım konusunda EGEA SW/HB karoser grubunun gerçekten takdire şayanlık bir başarısı var.
 
Bir başka konuda yazmam sebebiyle rölantideki kabin içi ses değerlerini kopyalayarak yapıştırıyorum.
2016 Model 1,5 dizel Focus da mı yoksa 1,6 dizel Egea SW da mı motor rölantide iken kabin daha sessiz ? 

Aslında dün küçük bir karşılaştırma ile başlayan ama sonrasında daire de büyük bir iddia dönüşen konuydu. Karşımdakiler Focusdan çok emindi. Benim açımdan resmen kumardı çünkü multijet gürültülü bir motordu.

Önce kaputlar açıldı rölantide motorlar üstünden değerler alındı.

Focus 72,5 DB gelirken EGEA SW 73,8 DB geldi. Aslında beklediğim bir değerdi ve iddiadan umudum kalmamıştı. 

Sonrasında kabin içerisinden kulak hizasından değerler alındı.

Focus 43.6 DB gelirken EGEA SW 41,2 DB geldi.”

 
Ses Sistemi:
Bu konuda Egea çok çok zayıf. Focusun trendi dahi Egeanın en fullden iyi. Fiat yıllardır bu konuda çok zayıf.Burada bahsettiğim müzik ses kalitesidir. Multimedya cihazı değildir. En azından müşteri istediğine bağlı olaraktan opsiyon konulmalı idi.
 
Süspansiyon:
İşte mühim bir konu bu. Öncelikle Egea daki arka süspansiyon dizaynı at arabasından sonraki sistem. Ne yazık ki bugün Golf, Peugeut, Skoda da var bu sistem.
Garip garip sesler, sönümlenemeyen darbeler ile Peugeut sayesinde bu sistem insanların algısında sert sesli bir süspansiyon olarak yer etti. Egeada bu sistem o kadar muhteşem bir hal almış ki ne sert ne yumuşak yani tam olması gerektiği gibi. Buna ek olarak da sessizlik sağlanmış ki bundan daha iyisi hayal bile edilemezdi. Bravoda bu sistemi kullandım ve hiç beğenmemiştim. Tofaşı tebrik etmek gerekir süspansiyon ayarı saç teli kadar ince bir çizgidir en ufak bir oynama araca farklı bir karakter kazandırır. Uzun yolda güzel bir konfor ve yol tutuş sunuyor. Ancak her ne kadar optimumda ayarlansa bu sistemin en büyük yapısal sıkınıtısı arada bir dingil olması sebebiyle daha az bağlantı olması, bu sebepten düşey hareketin yeterince sönümlenemeden  kabine yansıması. Yani aracın arka kısmının zıplaması bu sistemin en büyük dezavantajıdır.
Focusa gelindiğinde ise arka kısım tam bağımsız bu sebeple daha karmaşık bir sistem her bir bağlantı ile absorbe sağlandığından zıplama olmuyor. Süspansiyonları  sessiz ancak çok gergin ayarlandığından baya bir sertlik söz konusu. Bu sertlik ile daha dinamik bir sürüş elde ediliyor ancak konfordan ödün veriliyor.
Şahsen konfor önem vermem sebebiyle bu konuda Egea daha başarılı buluyorum ancak arka süspansiyonun bir dingilden oluşması da algısal bir rahatsızlık uyandırmıyor değil. Şahsen Egea da en beğendiğim özelliklerin başında konfora direk etki eden süspansiyon sistemi geliyor. Gerek sessizlik gerekse de sönümleme kabiliyeti açısından çok başarılı buluyorum.
 
Malzeme kalitesi:
Ne kadar kaliteli bir malzeme o kadar Premium bir hava. Bir çok disiplinde göz kırpmadan harcanan maliyetler (çift kütle volan, akustik cam, takozlar, yalıtım) daha düşük maliyetli malzeme kullanılarak dengelenmiş. O sebepten araca bindiğinizde ummadığınız kadar güzel bir sürüş elde etmeniz bu disiplinlerde harcanan maliyetlerden gelmektedir.
EGEA daki kapı panelleri çok vasat. Kesinlikle bu araca yakışmayan cinsten. Her ne kadar maliyet dengelemede olsa bu paneller en azından Lounge Plus da kullanılmamalıydı. Ön tavan lamba tasarımı vasat düzeyde C segmentinin  malzemesi değil kesinlikle.
Focus Malzeme kalitesi biraz daha iyi olsa da çok kötü bir montaja sahip. Tofaş montajı bu konu da çok daha başarılı.
 
ADAS sistemine sahip bir Egea kesinlikle iyi bir tercih olacaktır. Bu sistemin aracılığı ile 2 kere %100 kazadan pompanın devreye girmesi sonucu fren basıncını yükselmesi ile kurtuldum.
 
Sonuç olarak sürekli dile getiriyorum bir kez daha getireceğim . Egea , Türk tüketicisinin önem verdiği konular üzerinde ciddi ciddi çalışılmış iyi bir mühendislik ve bir hayli uzun yapılan yol testleri ile  bir bütün haline getirilmiş artısı eksiğinden fazla olan başarılı bir araçtır.
Cevapla
Beğenenler:
#2
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Aramızda bulunmanız Egea sahibi bizler için büyük şans.
Sosyal Medya Hesaplarımız
[Resim: facebook-color.png] [Resim: instagram-color.png] [Resim: twitter-color.png] [Resim: youtube-color.png]
www
Cevapla
Beğenenler:

Anahtar Kelimeler

Egea SW ve Focus Testi ve Deneyimlerim., Egea SW ve Focus Testi ve Deneyimlerim. İncelemesi, Egea SW ve Focus Testi ve Deneyimlerim. Videosu, Egea SW ve Focus Testi ve Deneyimlerim. Online izle, Egea SW ve Focus Testi ve Deneyimlerim. Fotoğrafı, Egea SW ve Focus Testi ve Deneyimlerim. Yorumu, Egea SW ve Focus Testi ve Deneyimlerim. Hakkında, Egea SW ve Focus Testi ve Deneyimlerim. Nedir, Egea SW ve Focus Testi ve Deneyimlerim. Açıklaması, Egea SW ve Focus Testi ve Deneyimlerim. Oyunu, Egea SW ve Focus Testi ve Deneyimlerim. Fiyatı


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Fiat Egea EuroNCAP Çarpışma Testi Sonuçları EgeaClub 198 139,410 07-08-2019, Saat: 08:48
Son Yorum: mfaydin
  Fiat egea moose test (geyik testi) 32egea 5 4,905 13-07-2017, Saat: 12:30
Son Yorum: enes2344

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi