Dünya Tur'undaki Okan Altan Röportaji

Reklam Verin Reklam Verin
Reklam Verin Reklam Verin
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dünya Tur'undaki Okan Altan Röportaji
#1
Gazeteci ve programcı Okan Altan’ın atılacağı macerayı duyduğumuzda öylesine imrendik ki! Ünlü Fransız yazar ve gezgin Jules Verne’nin ‘80 Günde Devri Alem’ romanından esinlenip yola koyulmuş. Üstelik altında ne modifiyeyle güçlendirilmiş bir araç ne de peşinde takip edip güvenliği sağlayacak bir ekip var. Türk mühendislerin elinden çıkma, Tofaş markası çatısı altında üretilen Fiat Egea’nın standart bit modeli ile Bursa’dan yola çıkıp dünyayı tam tür dönecek, zorlu yollardan geçecek ve gittiği her yerde Türk bayrağını taşıyacak. Birbirinden güzel anılar biriktirecek. Yolculuğa çıkmadan önce Okan Altan’ı ve Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç’ı yakaladık, bu çılgın projenin detaylarını sorduk.

Türk yapımı bir otomobille dünyayı dolaşma fikri nereden çıktı?
Bu model de AutoBest seçilince bunun ötesinde daha ne yapabiliriz diye düşünürken Tofaş’ın CEO’su Cengiz Eroldu bir basın toplantısında “Dünya bizim oyun alanımız” dedi. Ve o andan itibaren bu maceranın fikri oluşturulmuş oldu. Ben zaten yıllardır uzun yol projeleri yapıyorum. Bu sözleri duyduğum anda “Dünyanın etrafını bu otomobille bir dönelim” dedim. Benim ilk okuduğum kitap Jules Verne’nin ‘80 Günde Devri Alem’i. Ben de bu devr-i alemi yerli malı bir otomobille yapmak istedim.

Rotayı nasıl belirlediniz?
Çok fazla seçeneği düşündük. Otomobil için zorlu bir etap olmasını istedik. İklimle, doğa şartlarıyla mücadele etmeliyiz, düz otobanlarda gitmek değil hedefimiz. Düz yolda gidersek işin heyecanı kalmaz!

Nerelerden geçiyorsunuz?
Bursa’dan yola çıkıp, güzel bir Batı Karadeniz rotası çizerek kuzeye çıkacağız. Varna, Köstence oradan da Moldova üzerinden yolumuza devam edeceğiz. Soğuklara yakalanmadan Sibirya’dan geçeceğiz. Daha sonra Orta Amerika’ya devam ediyoruz. Meksika’ya gideceğiz. O bölgede herkesin korktuğu ülkeler vardır. Biz oralarda büyük bir keyifle geçeceğiz. Panamaya ineceğiz, oradan İngiltere’ye geçip daha sonra Türkiye’ye döneceğiz. Ve tam tur oluşturacağız. Bu arada bir aksilik olmazsa bize ilham veren Jules Verne’nin mezarını ziyaret edeceğiz.

Böylesine zorlu bir yolculuğa çıkmak sizi korkutmuyor mu?
Araca çok güveniyorum. Zaten güvenmesem böyle bir yolculuğa çıkmak çılgınlık olurdu. “Rahat rahat yaparız yahu!” diyorum şu anda. 40 bin kilometreden bahsediyoruz. Bunun 17 bini gemide olacak ama 33 bin kilometre yapılacak. 80 günün 50 günü gazlayarak gideceğiz. Aracın dayanıklılığı o nedenle çok önemli. Özellikle Baykal Gölü’nün doğu tarafında 2000 km asfaltsız yolda gideceğiz.

Kaç şoförle çıkıyorsunuz yola?
Tek başıma. Yanımda bir de fotoğrafçımız olacak. Ancak onun kullanması sözleşmeler gereği de mümkün değil. Şöför değiştirerek gidersek işin bir esprisi kalmaz. O şekilde herkes gider! Destek ekibi ya da güvenliğimiz de yok.

Yolda bir aksilik olursa?
Diyelim lastik patladı?
Değiştiririz. (Gülüyor) 
Çılgın bir proje bu!

Tüm Türkler çılgın değil midir zaten?
Tamam araca çok güveniyorsunuz. Ama peki kendinizi nasıl hazırladınız bu yolculuğa?
Benim için otomobil kullanmak işin en keyifli kısmı. Mesela herkes yolda giderken radyo açar, müzik dinler ama ben otomobilin sesini dinlemeyi sevdiğim için hiçbir şey açmam. Onun süspansiyonu nasıl çalışıyor, yol gürültüsü nasıl, motorda bir sorun var mı diye. Teyip açtığım zaman otomobilimi ihmal ettiğimi düşünürüm.

En lüks modeli istemediniz. Standart bir otomobil istediniz. İnsanlara ilham olmak  gibi bir arzunuz da var mı?
Bizim insanımız macerayı, keşfetmeyi çok seviyor. Bu nedenle herkese ilham vericek. Bir rota belirleyip kendi araçlarıyla yola çıkabilirler. Ayrıca hiçbir ayrıcalığa başvurmadan yapacağız bunu. Bizi en çok korkutan gümrük geçişlerinde fazla sıra beklemek. Deneyimlerimizi paylaşacağız ki bizim gibi aracıyla yola çıkanlar faydalansın.

Türk bayrağıyla böyle bir yolculuğa çıkmak size ne hissettiriyor?
Bunun keyfi bambaşka! Heyecan dorukta, motivasyonumuz dorukta. Bu denli heyecan duymamızın nedeni kendi üretimimiz bir araçla gidiyor olmamız.

Yolda kaydettiklerinizle bir belgesel hazırlamayı planlıyor musunuz?
İnternet sitemizden yayınlayacağız zaten. Sosyal medyada da olacak. Ama döndüğümde bir belgesel yayınlama niyetim de var.
“Herkes yolda giderken radyo açar, müzik dinler ama ben otomobilin sesini dinlemeyi sevdiğim için hiçbir şey açmam”

Egea’nın hikayesi nedir?
2000’li yıllara kadar Türkiye’de otomotiv endüstrisinin ihracat potansiyeli kısıtlıydı. Özellikle son 10 yılda iç pazar için ürettiğinden daha fazlasını ihracat eder hale geldi. Egea ilk kez geçen yıl İstanbul’daki Uluslararası Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Hem Türkiye hem de büyük pazarda büyük heyecan oluşturdu. Başta Avrupa olmak üzere 40’ı aşkın ülkeye ihraç edilmeye başlandı.

Bu gurur verici bir şey!
Bu model için ustalık eseri diyebiliriz. Tasarımından imalatına kadar  Türk mühendisler çok önemli bir rol üstleniyor. Bizim modelimiz Almanya, İtalya gibi dünya devlerinin bulunduğu bir pazarda Sedan model otomobillerin satışını yeniden başlattı. Ayrıca bu model Autobest seçildi.

Yerli bir araçla daha önce böyle bir yolculuğa çıkıldı mı?
Çok uzun yollara çıkmış olanlar var ama böyle tam tur dünyanın çevresini dönen hiç yok. Her anlamda Türk bayrağı taşıyan bir otomobil ilk kez dünyanın çevresini dönecek.

Hem sürücünün hem otomobilin dayanıklılığı ölçülecek...
Bütün iklim koşullarına girecekler. Dile kolay geliyor ama değil. Uzun yola çıkanlar bilirler otomobilin ne kadar önemli bir faktör olduğunu.

Okan Bey’in hangi modelle çıkacağını nasıl belirlediniz?
Firma olarak onu otomobil seçiminde özgür bıraktık. “Hangisiyle çıkmak istersin” diye sorduk. “Hangisini isterseniz o olur” dedi. Sonuç olarak seri ürerimden çıkmış, lastikleri bile değiştirilmemiş benzinli bir modelle yola çıkıyor. Zorlaştırmak istedi. En pahalısı, en donanımlısı değil. Herkesin alabileceği bir model olsun istedi.

Yolculuk sosyal medyada paylaşılacak mı?
Elbette. Yol boyunca web sitemizden takip ediyor olacağız. Aynı zamanda bu yolculuk için açılan egeadunyaturu.com adresinden de takip edilebilecek yolculuk. Yolculuk sırasında küçük süprizler de olacak. Fiat’ın kendi sosyal medya hesaplarından da paylaşımlar yapılacak.
“Altan yolculuğu zorlaştırmak istedi. En pahalısını, en donanımlı aracı istemedi. Herkesin alabileceği bir modeli seçti.”

kaynak: Star Pazar
Cevapla
Beğenenler:
#2
Gurur duyulması gerekiyor büyük bişey bu. Hem Fiat için hem Türkiye için. Başarılar inşallah kazasız belasız gelirler.
Cevapla
Beğenenler:
#3
Kazasizca gidip gelsinler.Bol hikayelerl dolu bir yolculuk olacak gibi...
Cevapla
Beğenenler:
#4
1.6 etorq ile mi cikacak 1.4 95 bg ile mi cikacak?
Cevapla
Beğenenler:
#5
(24-08-2016, Saat: 15:23)birinci yazdı: 1.6 etorq ile mi cikacak 1.4 95 bg ile mi cikacak?

1.6 etorq otomatik ile çıktılar
Cevapla
Beğenenler:
#6
Cevapla
Beğenenler:

Anahtar Kelimeler

Dünya Tur'undaki Okan Altan Röportaji, Dünya Tur'undaki Okan Altan Röportaji İncelemesi, Dünya Tur'undaki Okan Altan Röportaji Videosu, Dünya Tur'undaki Okan Altan Röportaji Online izle, Dünya Tur'undaki Okan Altan Röportaji Fotoğrafı, Dünya Tur'undaki Okan Altan Röportaji Yorumu, Dünya Tur'undaki Okan Altan Röportaji Hakkında, Dünya Tur'undaki Okan Altan Röportaji Nedir, Dünya Tur'undaki Okan Altan Röportaji Açıklaması, Dünya Tur'undaki Okan Altan Röportaji Oyunu, Dünya Tur'undaki Okan Altan Röportaji Fiyatı


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Egea Hybrid Dünya Yollarına Çıkmaya Hazırlanıyor EgeaClub 0 7 12-03-2022, Saat: 22:06
Son Yorum: EgeaClub
  Dünya Yollarında 200 Bin Egea Dolaşıyor EgeaClub 1 2,416 07-07-2017, Saat: 14:07
Son Yorum: civil06
  Fiat Egea Dünya Turun'dan Yurda Dönüş Yaptı Heisenberg 3 6,905 28-12-2016, Saat: 14:15
Son Yorum: fiataga
  Fiat Egea Dünya Turunda EYK50 19 8,213 22-08-2016, Saat: 23:03
Son Yorum: EYK50

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi