Araçların Kilometresiyle Oynatmayacak Öneri

Reklam Verin Reklam Verin
Reklam Verin Reklam Verin
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Araçların Kilometresiyle Oynatmayacak Öneri
#1
[Resim: 2011-4-11-bericht-kilometer-millionrmerc...844800.jpg]
Bursa Oto Galericileri Odasının, Gümrük ve Ticaret Bakanlığına başvurusu üzerine önerinin, konunun tarafları olan İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türkiye Noterler Birliği tarafından ele alınacağı öğrenildi.
Bursa Oto Galericileri Odası Başkanı Hakan Yanık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ikinci el araçların alım ve satım işlemlerinde yıllardır kilometre sorununun yaşandığına dikkati çekti.
Aracın kilometresiyle oynanmasının nitelikli dolandırıcılığa girdiğini vurgulayan Yanık, Türk Ceza Kanunu'nda nitelikli dolandırıcılığın cezasının 3 ile 5 yıl arasında değiştiğini aktardı.
Yanık, ikinci el araçların kilometreleriyle oynama veya düşürme olayının had safhaya çıktığına işaret ederek, "Bunun artık bir çözümü olması lazımdı. Noter alım satımlarında kilometrenin beyana dayalı olarak yazılmasıyla bu işin çözüleceği kanaatine vardık." dedi.
Oda olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığına başvuruda bulunduklarını anlatan Yanık, "Kilometreden dolayı mağdur olan galericilerin ve vatandaşların bu mağduriyetinin giderilmesi için bundan sonra noter satışlarında beyana dayalı aracın kilometresinin yazılmasını talep ettik. Nedeni de şuydu; eğer kilometre düşürülmüşse hangi ruhsat sahibinde düşürüldüğü noter satışlarından ortaya çıktığı zaman hem maddi ve manevi tazminatlar hem de cezai yaptırımlarda muhatap daha rahat bulunacak." diye konuştu.
Ortak çalışma yapılacak
Yanık, girişimleri sonucunda bir süre önce Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Noterler Birliğinden cevap geldiğini hatırlatarak, şöyle devam etti:
"Odamıza gönderilen yazıda talebimizin çok doğru olduğu kanaatine vardıklarını belirttiler. İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türkiye Noterler Birliği toplantı yaparak bundan sonra kilometrelerin beyana dayalı satış sözleşmelerine yazılması yönünde bir çalışma yapacaklar. Çalışmanın en kısa zamanda hayata geçirileceği bununla ilgili de noterlere bilgi verileceği tarafımıza bildirildi. Bundan sonra noterlerde araç satışlarında kilometrelerin yazılması da beyana dayalı olarak zorunlu hale getirilecek. Bu uygulama inşallah en kısa zamanda devreye girer ve kilometre düşürme olayları da bu şekilde ortadan kalkar. Düşürenlerin de kim olduğu rahatça tespit edilip Türk Ceza Kanunundaki karşılığını görürler. Ayrıca düşürenin kim olduğu açık ve net olduğundan dolayı maddi ve manevi tazminat taleplerinde, ayıplı malın geri iade edilmesi için açılan davalarda muhatap belli olacak."
"Bu olayın düzeltilmesi için mücadele veren galericiler"
Hakan Yanık, aynı aracın 300 bin kilometredeki fiyatının 20 bin, 100 bin kilometredeki fiyatının ise 23 bin lira olabileceğini, bu farkın bazı araç ve modellerde 5 bin liraya kadar çıkabildiğini aktardı.
İnternet üzerinden satışlarda yanlış beyan ve kilometreyle oynama durumlarının daha fazla olduğunu belirten Yanık, şunları kaydetti:
"Önceden galericiler yapıyor diye suçlanırken şu anda mağdur olan, kilometrelerin doğru olup olmadığının tespitiyle mücadele eden galericiler oldu. Çünkü bizim yerimiz ve mekanımız belli. Biz kilometreyi düşürsek de üç gün sonra vatandaş bize gelip itiraz edebiliyor. Biz bu aracı geri alıp ayıbımızı temizlemek zorunda kalıyoruz. Biz artık bunlara meyil vermemek için mücadele ediyoruz. Galerici esnafının bu konuda ciddi anlamda mağdur olduğunu resmi olarak Ankara'ya bildirdik. Bu konuda odamıza da çok şikayetler geliyor. Mağdur olan ve bu olayın düzeltilmesi için mücadele veren yıllarca suçlanan galericiler."
Sosyal Medya Hesaplarımız
[Resim: facebook-color.png] [Resim: instagram-color.png] [Resim: twitter-color.png] [Resim: youtube-color.png]
www
Cevapla
Beğenenler:
#2
Arkadaşımın başından bi olay geçti. Passat 1.8 t almıştı neyse gün geldi satarken ( ki ben Egea almadan önce almayı bile düşündüm ) km de sıkıntı olduğu anlaşıldı ve 60 bin km düşürülmüş. Bunun üstüne aldığı Ada'ma geri sattı. Tabi 4 5 ay kullandı arabayı 2 3 milyar masraf yaptı adamda sattığı paraya geri aldı baya zararı oldu arkadaşın. Sonuç itibari ile çok güzel bi uygulama olacak.
Cevapla
Beğenenler:

Anahtar Kelimeler

Araçların Kilometresiyle Oynatmayacak Öneri, Araçların Kilometresiyle Oynatmayacak Öneri İncelemesi, Araçların Kilometresiyle Oynatmayacak Öneri Videosu, Araçların Kilometresiyle Oynatmayacak Öneri Online izle, Araçların Kilometresiyle Oynatmayacak Öneri Fotoğrafı, Araçların Kilometresiyle Oynatmayacak Öneri Yorumu, Araçların Kilometresiyle Oynatmayacak Öneri Hakkında, Araçların Kilometresiyle Oynatmayacak Öneri Nedir, Araçların Kilometresiyle Oynatmayacak Öneri Açıklaması, Araçların Kilometresiyle Oynatmayacak Öneri Oyunu, Araçların Kilometresiyle Oynatmayacak Öneri Fiyatı


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Dizel araçların şehre girişi yasaklanıyor rapstar_bg 3 3,045 03-07-2019, Saat: 12:07
Son Yorum: mfaydin
  Yeni MTV'ye Göre Araçların Vergi Miktarı EgeaClub 9 9,368 16-10-2017, Saat: 17:24
Son Yorum: KASPINARLI

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi