Araçlarda Acil Çağrı Sistemi Geliyor

Reklam Verin Reklam Verin
Reklam Verin Reklam Verin
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Araçlarda Acil Çağrı Sistemi Geliyor
#1
[Resim: arac-zorunlu.jpg]
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 112 tabanlı araç içi acil çağrı sistemleri konusunda araçların ve söz konusu sistemin aksam ve teknik ünitelerinin AT tip onayı için gerekli şartlarını belirledi.
 
"112 tabanlı araç içi acil çağrı sisteminin yerleştirilmesi ile ilgili  AT tip onay yönetmeliği"  Resmi Gazete'de yayımlandı.
 
Yönetmelik, sürücü dışında en fazla 8 kişilik oturma yeri olan, yolcu taşımaya yönelik motorlu araçlar (M1) ve azami kütlesi 3,5 tonu aşmayan, motorlu yük taşıma araçlarını (N1) kapsıyor.
 
Buna göre imalatçılar, ilk defa tip onayı alacak bütün yeni tip araçları, kalıcı şekilde yerleştirilmiş 112 tabanlı araç içi acil çağrı sistemi ile donatacak.
 
İmalatçılar bu araçları, araç içerisindeki bir veya daha fazla algılayıcı veya işlemcinin aktivasyonu vasıtasıyla algılanan ciddi bir kaza durumunda, acil çağrı numarası 112’nin otomatik olarak aranmasını sağlayacak şekilde imal edecek.
 
Sistemin ayrıca, 112’nin manuel olarak da aranmasını sağlayacak şekilde imal edilmesi ve 112 tabanlı araç içi acil çağrı sisteminin manuel başlatma kontrolünün gereksiz yere kullanımını önleyecek bir şekilde tasarlanmış olması gerekecek.
 
İmalatçılara, 112 tabanlı araç içi acil çağrı sistemindeki alıcıların GPS ile GALILEO ve EGNOS sistemleri tarafından sağlanan konumlandırma servisleri ile uyumlu olmasını sağlama zorunluluğu getirildi. İmalatçı, 112 tabanlı araç içi acil çağrı sisteminin tamir ve bakım amaçlarına farklılık gözetmeden ve cüzi bir bedeli aşmayan makul ücretle, bütün bağımsız operatörler için erişilebilir olmasını sağlayacak.
 
- Kişisel veriler korunacak
 
112 tabanlı araç içi acil çağrı sistemi vasıtasıyla herhangi bir kişisel verinin işlenmesi, kişisel verinin korunmasına ilişkin düzenlemelere uygun olacak. İşlenen kişisel veriler, gereğinden daha uzun tutulmayacak, bu verilere söz konusu amaç bakımından artık gerek kalmadığında, veriler en kısa sürede tamamen silinecek.
 
İmalatçılar, 112 tabanlı araç içi acil çağrı sisteminin izlenebilir olmamasını ve herhangi bir sabit izlemeye (takibe) maruz kalmamasını, sistemin dahili hafızasında, verilerin otomatik ve sürekli olarak silinmesini sağlayacak. Olay sırasında mevcut konumunu ve seyahat yönünü belirlemek için kesinlikle gerekli olduğu için sadece aracın son üç konum verisinin tutulmasına izin verilecek. Bu veriler, acil çağrı başlatılmadan öncesinde, herhangi bir kurum/kuruluş için 112 tabanlı araç içi acil çağrı sistemi dışında kullanılamayacak.
 
Yönetmelik 31 Mart 2018'de yürürlüğe girecek. AA
Sosyal Medya Hesaplarımız
[Resim: facebook-color.png] [Resim: instagram-color.png] [Resim: twitter-color.png] [Resim: youtube-color.png]
www
Cevapla
Beğenenler:
#2
Hocam ben 112 de çalışıyorum. Ambulans da şöforluk te yaptım sağlıkçı da oldum. Halen de devam etmekteyim. Bu olay yıllardır ambulanslar da var. Acil çağrı butonu olarak değil de can güvenliği ile alakalı bir durum olduğunu Zaman ( ambulansa terör saldırısı darp girişimi vs ) bu butona basıyoruz ve güvenlik güçlerine sinyal gidiyor ona göre de ekip çıkarıyorlar bulunduğumuz mevki ye. Tek sıkıntılı yanı telefon çeken yerlerde aktif olarak kullanabilirken telefon çekmeyen yerde kullanılamıyor. Hatta bağlı çünkü. Yani bu buton da hat var basınca o hattan direk sisteme çağrı düşüyor. Bundan dolayı telefon çekmiyorsa bi anlamı da olmuyor. Yine de güzel bir sistem olur faydası görülür. Zaten bu sistem Volvo da var diye biliyorum. Butona basıyorsunuz volvo merkezine konum düşüyor onlarda ona göre o mevkiye ambulans güvenlik ekibi çıkartıyor kaza anında da direk basabiliyorsunuz diye biliyorum. Bi Arkadasımın Volvosu vardı o söylemişti.
Cevapla
Beğenenler:

Anahtar Kelimeler

Araçlarda Acil Çağrı Sistemi Geliyor, Araçlarda Acil Çağrı Sistemi Geliyor İncelemesi, Araçlarda Acil Çağrı Sistemi Geliyor Videosu, Araçlarda Acil Çağrı Sistemi Geliyor Online izle, Araçlarda Acil Çağrı Sistemi Geliyor Fotoğrafı, Araçlarda Acil Çağrı Sistemi Geliyor Yorumu, Araçlarda Acil Çağrı Sistemi Geliyor Hakkında, Araçlarda Acil Çağrı Sistemi Geliyor Nedir, Araçlarda Acil Çağrı Sistemi Geliyor Açıklaması, Araçlarda Acil Çağrı Sistemi Geliyor Oyunu, Araçlarda Acil Çağrı Sistemi Geliyor Fiyatı


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  MTV ye Yüzde 40 Zam Geliyor EgeaClub 5 5,683 28-09-2017, Saat: 13:54
Son Yorum: acemifilozof
  Otoyollarda Ortalama Hız Cezası Geliyor EgeaClub 1 1,677 16-05-2017, Saat: 23:37
Son Yorum: omerram
  Akaryakıta AB şartı geliyor Caner K. 0 1,006 03-04-2017, Saat: 11:17
Son Yorum: Caner K.
  Sıfır otomobile kur farkı zammı geliyor Caner K. 0 1,116 30-03-2017, Saat: 09:43
Son Yorum: Caner K.
  Araçlara kara kutu geliyor! Caner K. 0 1,060 25-02-2017, Saat: 08:21
Son Yorum: Caner K.

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi