Aracımın motorundan çeşitli sesler geliyor

ÜNLÜ OTO MRT ELEKTRONİK
Reklam Verin Reklam Verin
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aracımın motorundan çeşitli sesler geliyor
#1
Motor dan gelen sesler bir arıza olduğunu gösterir ,kulağınıza hoş gelmeyen ses duyarsanız hemen bir uzman kişilere göstermeyi ihmal etmeyin .
 
Olası arıza belirtileri

Kayış sesi 
Motor kayışları belli km lerde periyodik olarak değişmesi gerekir ,kayış üzeri çatlaklar ve fazla esnek kayışların kopmadan değişmesi gerekir .ses kontrolünde emin olmak için kayış üzerine budra dökerek arıza tespiti yapabiliriz.
[Resim: motor%20kay%C4%B1%C5%9F%20kontrol%C3%BC.jpg]
 

Subap sesi 
Subap boşluk yaptığı zaman veya ayarsız olduğu zaman takırdı şeklinde ses yapar genellikle rolantide anlaşılır gaz verildiğinde ses kesiliyor ise subaplardan geldiğine emin oluruz .
[Resim: motor-%C3%A7alismasi.png]

Bozuk dişli veya rulman sesi
Motor üzerinde dönen her parçada mutlaka bilya ve rulman bulunur bozulmuş veya yağsız kalan bilya sarmaya başlar genellikle en fazla aşınan rulman yerleri şarz dinamosu ,mar motoru bilyaları ,klima motoru bilyalarıdır ,7

Altarnatör bilya bozulması
en fazla bilya arıazası şarz dinamoo bilyasıdır bu artık bu parçanın bakım zmanı geldiği anlamınba gelir ,arıza tesipiti kayış sökülür motor çalıştırılır ses gittiyse şarz dinamosu sökülerek bakıma alınır .
[Resim: alternat%C3%B6r.jpg]

Kasnak veya kayış gergi sesi
kayışın gergiliğini sağlayan mekanizmadır genelde araçlarda gergi altarnatör üzerinden yapılsada bazı araçlarda gergi kasnağı vardır bununla birlikte avare kasnaklarda zamanla aşınarak ses yapmaya başlar yüksek devirler belli olur kayış değişiminde kontrol edilmesi gerekir .

Zincir vurma sesi
Trigel kayışı olmayan araçlar triger zinciri vardır genelde alman menşeili araçlarda rastladığımız triger zincirleri kayış kadar olmasada 100,000 km den sonra bozulmaya beraberinde gergi kitleride değişmesi gerekir .
 

Piston Kol burcu boşluk sesi 
Bu arıza sesi motorunuz artık revizyon istiyor demektir ustaların en çok sevdiği sestir motor komple sökülerek dağılır arıza tespiti zordur usta kulaklara ihtiyaç vardır .

Volant balans sesi
debriyaj baskı balata değişimde yanlış montaj volant balansını bozar buda aşırı devirlerde titremeye sebeb verir .

Krank kasnağı balans bozulması
Krank kasnağı yapısal olarak günümüz araçlarında darbe sönümlemeli olarak yapılır yani ilk marş esnasın kayışa fazla yük bindirip kopmasını önelemek için tasarlanmış ,zmanlala bu yapı aşınarak kasnakta balansa oda marş esnasın vurubtu sesi yapmasına sebebiyet verir .

Ayarsız avans sesi 
ayarsız avans araç stop edecekmiş gibi ses yapar .

Enjektör arızası 
Arızalı enjektör veya yarım çalışan enjektör subap sesine benzer ses çıkartır .

Turbo üflemesi
yokuş yukarı yada yüksek moment gerektiren yerlerde ince fırıldak sesine benzer ses yapar bu ses erken teşhis sebebidir ihmale gelmeyen bir arıza olması turbo dağılmasında türbün içinde metallerin motor içine kaçması ciddi masraflar çıkarabilir.

Patlak manifold kaçağı 
Yine motor yüksek devirlerde çıkan bir sestir gaz verildiğinde hava kaçırma sesi olarak karşımıza çıkar

Patlak egsoz sesi
Hepimizin hoşuna giden bir sestir abart egsoz sesine benzer ,gaz verildiğinde daha kolay anlaşılır .

Direksiyon pompası bozulması 
Direksiyon ötmesi dediğimiz olaydır pompa yağsız kaldığında ilk bozacağı yer pompa bıçaklarıdır .

Enjektör yuva kompresyon kaçağı 
Dizel araçlarda enjektör yuvaları benzinli araçlarda buji yuvalarından kompresyon kaçağı olursa hafif egsoz kaçağına benzer ses çıkartır.

Motor kulağı boşluğu sesi 
ilk kalkışta vuruntu arızanız var aşırı devirlerde titreme sorununuz var ise motor kulaklarında boşluk var demektir.
Cevapla
Beğenenler: HALİL ŞAFAK
#2
Peki 1'den 2'ye geçiş anındaki hafif sarsma ve debriyaj bırakmadaki tıklama benzeri ses ne anlama gelir.
Cevapla
Beğenenler:
#3
(14-03-2016, Saat: 17:27)tsrnet yazdı: Peki 1'den 2'ye geçiş anındaki hafif sarsma ve debriyaj bırakmadaki tıklama benzeri ses ne anlama gelir
sorun sadece 1den 2ye geçişlerde mi oluyor.yoksa araç çalışırken stop ederken de titremeler yapıyor mu.ona göre sorununuz baskı balata yada volan kaynaklıdır.detaylı bilgi verirseniz yardımcı olabilirim.
Cevapla
Beğenenler:

Anahtar Kelimeler

Aracımın motorundan çeşitli sesler geliyor, Aracımın motorundan çeşitli sesler geliyor İncelemesi, Aracımın motorundan çeşitli sesler geliyor Videosu, Aracımın motorundan çeşitli sesler geliyor Online izle, Aracımın motorundan çeşitli sesler geliyor Fotoğrafı, Aracımın motorundan çeşitli sesler geliyor Yorumu, Aracımın motorundan çeşitli sesler geliyor Hakkında, Aracımın motorundan çeşitli sesler geliyor Nedir, Aracımın motorundan çeşitli sesler geliyor Açıklaması, Aracımın motorundan çeşitli sesler geliyor Oyunu, Aracımın motorundan çeşitli sesler geliyor Fiyatı


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi