Air Nedir? Air Süspansiyon Nedir?

ÜNLÜ OTO MRT ELEKTRONİK
Reklam Verin Reklam Verin
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Air Nedir? Air Süspansiyon Nedir?
#1
Air Ride Süspansiyonlar

Otomotiv sektöründe aracın genel yapısının değiştirilerek birçok yönden daha iyi bir hale getirilebilmesi için birçok çalışma yapılmaktadır. Aracın süspansiyonlarında yapılan çalışmalar da bunlardan bir tanesi. Son dönemde Air Ride adıyla sunulan süspansiyon sistemleri, aracın mevcut yüksekliğini belirli bir oranda azaltmaktadır. Bu sistem günümüzde yalnızca air olarak kullanılmaktadır. Air süspansiyonsistemini araçlarına uygulamak isteyen kişiler, bu işlemi profesyonel olarak yapan firmalara gidebilirler. İlk olarak Amerika’da ortaya çıkan bu sistem günümüzde spor araçların bir çoğuna uygulanmaktadır. Süspansiyonlardaki yayların yerine hava torbaları ile kullanılan sistemde araç yere daha yakın bir hale gelmektedir. Bu ilk etapta aracın görüntüsünü net bir şekilde etkiler. Özellikler spor araçlarda bu yere yaklaşma durumu çok şık bir görüntünün ortaya çıkmasını sağlar. Bunun yanı sıra Air süspansiyon daha kaliteli ve konforlu bir sürüş keyfi sunmaktadır. Yolculuk esnasında çukurlara ya da küçük tümseklere yüksek hızla dahi girildiğinde araç minimum düzeyde sarsılmaktadır.

Airmatic Süspansiyon


Airmatic süspansiyon teknolojisi Air süspansiyonlara göre daha profesyonel bir teknolojidir. İlk olarak Mercedes markasının ürettiği bu sistem, 1998 senesinde o dönemin Mercedes marka araçlarında kullanılmaya başlanmıştır. Dilimize havalı süspansiyon olarak çevrilen sistem, araçlardaki konforun artması, daha güvenli bir sürüş elde edilmesi ve daha iyi bir yol tutuş için tasarlanmıştır. Airmatic süspansiyon sisteminde aracın yüksekliği sürücünün isteği doğrultusunda değişmektedir. Kişiler aracın içerisindeki konsolda yer alan bir tuş ile araçlarını 25 mm. yüksekliğinde kaldırabilir ya da indirebilirler. Bu tamamen sürücünün elinde olan bir imkandır. Bu imkan doğrultusunda sürücüler, yolculukları sırasında yol durumuna ve araç kullanım tarzlarına göre aracın yüksekliğini değiştirerek daha kaliteli bir sürüş elde edebilirler.
Son yıllarda Airmatic süspansiyon teknolojisi yalnızca Mercedes markasıyla kullanılmamaya başlandı. Artık birçok marka ürettiği araçlarda bu sistemi kullanıyor. Ayrıca bu sistemde belirli oranda otomatik bir düzenek de artık kullanılmaya başlandı. Kişiler artık araçlarını istedikleri yükseklik düzeyine getiriyorlar. Ancak mevcut hızları bu düzeye uygun olmayacak düzeyde artarsa daha güvenli ve konforlu bir sürüş için araç yüksekliğini olması gereken düzeye getiriyor.

Airmatic Süspansiyon Nasıl Kullanılır?



Kişiler araçlarının içerisindeki bir tuşla Airmatic süspansiyon sistemini kullanabilirler. Ancak bu sistemin bilinçli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Kişiler çukurların olduğu, zeminin sağlam olmadığı kalitesiz bir yolda ilerlerken araçlarının yüksekliğini arttırabilirler. Bu sayede aracın engellerde daha rahat etmesi sağlanmaktadır. Daha kalitesi bir yolda, otobanda ilerlerken kişiler aracın yüksekliğini düşürebilirler. Bu sayede kişiler daha hızlı bir sürüş sırasında daha iyi bir yol tutuşu ve konfor elde edebilirler. Aracın altına giren ve ters yönde aracın hızını kesen rüzgar bu sayede daha az miktarda aracın altına girebilecektir. Bu sayede hem araç daha kolay hızlanacak hem de yakıt tüketimi minimum düzeye inecektir.



Air ve Airmatic Arasındaki Farklar Nelerdir?


Bu iki süspansiyon sistemi birbirine birçok yönden benzerlik gösterirken birçok yönden de ciddi farklar bulunmaktadır. İlk olarak Airmatic süspansiyon aracın standart donanımında bulunan bir özelliktir. Bu sistemin araca sonradan eklenmesi mümkün olmaz. Ancak Air süspansiyon sistemleri araçlara sonradan rahatlıkla eklenebilmektedir. Günümüzde bu işlemi yapan firmalara gidildiğinde bu işte uzman kişiler Air süspansiyonsistemini kısa süre içerisinde araca uygulayabilirler. Airmatic süspansiyon kullanmak isteyen kişiler ise araçlarını bu sistemi kullanan markalar arasından seçmek zorundadırlar. Diğer bir fark ise Airmatic süspansiyon sisteminde yol durumuna göre kişiler aracın yüksekliğini bir tuşla değiştirebildikleri gibi araçta bulunan sensörler sayesinde aracın yol tutuşu maksimum verimlilikte olur. Ayrıca airmatic sisteminde aracın bagajındada herhangi bir alan kaplanmazken, air ride sistemlerde bagajınızın en az %30-%40’ını air ride hava deposu kaplamaktadır. Buda bagajın küçülmesi anlamına gelir. Aynı anda araçta lpg veya ses sistemi mevcutsa bagajın tamamen kapanması söz konusu olabilir. Son olarak bu iki süspansiyon sistemi arasında hızı etkileyen faktörler konuşulabilir. Airmatic süspansiyon her zaman daha yüksek hızlarda dahi sorunsuz çalışan bir sistemdir. Air süspansiyon sisteminde genel olarak air ride süspansiyon sisteminin markasına göre 140 km/h – 250km/h arasındaki hızlarla ilerleyebilirler. Fakat Airmatic süspansiyonlarda kişiler daha yüksek hızlarda dahi konforlu bir sürüş elde edebilirler. Sistemin otomatik olarak en uygun düzeye geliyor olması bu araçların her hızda iyi yol tutuşuna ve konfora sahip olmasını sağlamaktadır.
Cevapla
Beğenenler:

Anahtar Kelimeler

Air Nedir? Air Süspansiyon Nedir?, Air Nedir? Air Süspansiyon Nedir? İncelemesi, Air Nedir? Air Süspansiyon Nedir? Videosu, Air Nedir? Air Süspansiyon Nedir? Online izle, Air Nedir? Air Süspansiyon Nedir? Fotoğrafı, Air Nedir? Air Süspansiyon Nedir? Yorumu, Air Nedir? Air Süspansiyon Nedir? Hakkında, Air Nedir? Air Süspansiyon Nedir? Nedir, Air Nedir? Air Süspansiyon Nedir? Açıklaması, Air Nedir? Air Süspansiyon Nedir? Oyunu, Air Nedir? Air Süspansiyon Nedir? Fiyatı


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi