Yağ Seçimi Konusunda Yardım Talebi

Reklam Verin Reklam Verin
Reklam Verin Reklam Verin
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yağ Seçimi Konusunda Yardım Talebi
Aranıza yeni katıldım. Herkese iyi forumlar.
Aracım 1.3 Multijet aracımı yeni aldığım için detaylı kontrol talebi ile bendeki ilk bakımı Fiat Servisde yaptırdım.

5 /30 Opar yağ kullandılar.
Ben daha önceki arabamda (Hyundai Accent Era 1.5 CRDİ) Castrol Edge 5/30 LL yağ (parteküllü) + Bor Yağ katkısı kullanıyordum.

Şimdi tereddütte kaldım ben gene eski sistem Castrol Edge 5/30 LL + Bor katkımı kullansan yada servisin tavsiye ettiği opar/slenia mı kullansam tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.

İstanbul Esenyurt veya Zeytinburnu'nda tavsiye edebileceğimiz özel servis varmıdır.
Beğenenler:
Merhaba

Yağ konusunda kendimce ciddi sayılabilecek araştırma yapmış birisi olarak şunu söylemeliyim. Aracınızın büyük ihtimalle onayladığı yağlar FİAT 9.55535-S1 kodlu olmalı diye hatırlıyorum. Kullanım klavuzunda yazması gerekiyor.

Bu onay olduğu sürece her markayı kullanabilirsiniz, en kaliteli olan hangisi konusunda hiç bir marka en iyisi benim diyemiyor, çünkü Selenia ürettiği yağın formulünü ve sonucunu patentliyor. Bu her marka da böyle olmaktadır. Diğer marka yağlar patent sorunu nedeniyle aynı formul ve aynı sonucu veren yağı üretemiyor. Yani bir marka formul ile biraz oynayıp DPF temizliğinde en iyisi olurken diğeri sürütnme katsayısını azaltarak en iyisi oluyor. Önemli olan FİAT 9.55535-S1 onayını alabilmiş yağ kullanmanızdır.

FORD rally Türkiye Serdar BOSTANCI(youtube canlı yayın), Halit BOLKAN(Youtube canlı yayın) sorduğum sorular üzerine bu sonuca ulaştım. Bu arada markaların sponsor oldukları yarışlara çok aldanmayın selenia yağ kullanmak demek Formula1 yağı kullanmak değildir. Onlar arge için önemlidir diyorlar. Bizler piyasadan aldığımız ürünlerde o yarışlardan elde edilen veriler ile üretilen yağları kullanıyoruz. Yarış araçlarında kullanılan yağları kullanmamız mümkün değilmiş.

Opet ve Petrol ofisi makine mühendisleri ile yaptığım görüşmede FİAT 9.55535-S1 onayı olduğu sürece yağın istenilen standartlarda olduğunu belirtiyorlar. Burada bir kullanıcı olarak dikkat etmemiz gereken yağın viskozite index bilgisidir. viskozite index ne kadar yüksek olur ise yağ kullanılabilirlik ömrünün o kadar uzun olduğu iletiliyor. Bu konuda yaptığım araştırmalarda Castrol ürünleri 170-180 lerde kalırken Opet ürünleri 190-200 lere kadar çıkabiliyor. Petrol ofisi mühendisine sizin neden viskozite index değeriniz düşük diye sorduğumda, istenilen değerleri karşılıyoruz viskozite düşük olmasının sebebi yağımızın daha uygun fiyatlı olabilmesidir. FIAT onayı olduğu sürece sadece bizden değil istediğiniz markayı kullanabilirsiniz derler.

Shell Helix serisi yüksek viskozite veren marka ve dünyada doğalgazdan motor yağı üretebilen tek marka sanırım şimdilik. 5w30 için çok araştırmadım fakat 0w-30 serisinde en yüksek vistozite(204) sanırım onlardaydı...

bu arada OPAR, opet fulmaxx ve FMY(Ford servis yağı) opet Fuchs İzmir Aliağa fabrikasında üretiliyor. Fuchs Alman şirketiymiş sanırım. Pek çok ülkede farklı markalarda yağ üretiyorlar.
Opet yağlarını piyasada bulmak zor sipariş üzerine parçacılara teslimat yaptıkları bilgisine de ulaştım. Sahte ürünlere karşı alınmış bir önlemmiş sanırım.

1.3 multijet linea aracımda devamlı olarak Selenia 5w-30 kullandım(ümraniye distrübitör noktasından satın alarak)
1.6 Egea multijet aracımda 1 senedir 7000km civarı opet yağı kullandım, şimdiki bakımda MOTUL kullanmayı düşünüyorum. Düşük sürtünme ve düşük kükürt oranı sağladıklarını belirtiyorlar. MOTUL yağ değişim noktaları var internet sitesinden bakarak size yakın noktaları bulabilirsiniz. Usta konusunda ise anadolu yakasına taşındığım için artık gidemediğim fakat eskiden her aracımı götürdüğüm bir ustam var Güngören' de isterseniz bilgilerini paylaşabilirim.

Selania markasında vazgeçme sebebim distrübitör de bile istediğim ürünün bulunmuyor olması. Ben müşteri olarak distübitör noktasına kadar gidiyorum ama sen bana istediğim ürünü veremiyorsan satış yapmak istemiyorsun olarak anlıyorum.
Beğenenler:
Bilgilendirme için teşekkürler. Kıymetli bir araştırma. Uzun yıllar 1.3 multijetimde selenia 3.2lt yap kullandım. Egeada son ağır bakımımı da serviste yaptırdım ancak artık dışarıdan devam edeceğim. Zamanı geldiğinde bu bilgileri kullanırım.

RMX1971 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Beğenenler:
(14-01-2022, Saat: 12:58)pashcat yazdı: Bilgilendirme için teşekkürler. Kıymetli bir araştırma. Uzun yıllar 1.3 multijetimde selenia 3.2lt yap kullandım. Egeada son ağır bakımımı da serviste yaptırdım ancak artık dışarıdan devam edeceğim. Zamanı geldiğinde bu bilgileri kullanırım.

RMX1971 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Mobil1 esp 5W30, castrol magnatec 5w30 S1 serisi veya shell Helix Ultra Pro Ap-L 5w30 gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.
Beğenenler:

Anahtar Kelimeler

Yağ Seçimi Konusunda Yardım Talebi, Yağ Seçimi Konusunda Yardım Talebi İncelemesi, Yağ Seçimi Konusunda Yardım Talebi Videosu, Yağ Seçimi Konusunda Yardım Talebi Online izle, Yağ Seçimi Konusunda Yardım Talebi Fotoğrafı, Yağ Seçimi Konusunda Yardım Talebi Yorumu, Yağ Seçimi Konusunda Yardım Talebi Hakkında, Yağ Seçimi Konusunda Yardım Talebi Nedir, Yağ Seçimi Konusunda Yardım Talebi Açıklaması, Yağ Seçimi Konusunda Yardım Talebi Oyunu, Yağ Seçimi Konusunda Yardım Talebi Fiyatı

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  egea 1.6 e-torq filtre seçimi ouranus 0 2,171 18-02-2020, Saat: 10:33
Son Yorum: ouranus

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi