1.4 Fire Egea kompresyon test sonucu

Reklam Verin Reklam Verin
Reklam Verin Reklam Verin
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1.4 Fire Egea kompresyon test sonucu
Merhaba arkadaşlar başlıkta da yazdığım gibi 1.4 fire motor egea aracımı satın alırken kompresyon testi yaptırmıştım. Değerler fotoğrafta görüldüğü gibidir. Motor kompresyon referans değerini bulamadım ancak sıkıştırma oranı 11.2:1 zannediyordum 11.2x14.7(atmosfer basıncı) = 164,64 bunu da bara çevirirseniz, 11bar yapıyor. Bu verilere göre normal geldi hatta bir tık geriden çizdiği için fazla bile geldi. Sizlerin fikirleri nedir

EDIT: Arkadaşlar tesadüf bir sitede BMEP değerini buldum. 169.2 PSI o da 11.66634 Bar yapıyor (kabaca 11.6 Bar) ve de 1166.6 kPa.  İhtiyaç duyan arkadaşlar bu değerleri referans alabilirler. 

[Resim: ik7hYW.jpg]
Beğenenler:
merhabalar, ne işe yarıyor bu test sonucu, motor performansı için mi yaptırdınız?
Beğenenler:
(18-11-2020, Saat: 09:18)eagles yazdı: merhabalar, ne işe yarıyor bu test sonucu, motor performansı için mi yaptırdınız?
En etkili motor testidir. Hatta objektif bir şekilde motorun durumunu öğrenebileceğiniz tek testtir.

RMX1971 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Beğenenler:
(18-11-2020, Saat: 09:18)eagles yazdı: merhabalar, ne işe yarıyor bu test sonucu, motor performansı için mi yaptırdınız?
Merhabalar,

Komresyon testi bildiğim kadarı ile motorda ki kaçağı tespit eden bir testtir. Motor içerisinde ki aşınma Dyno testi ile belli olabileceği gibi Dyno testi her zaman net verileri veremez. Aracın baskı balatası, ateşleme sistemi, almış olduğunuz yakıt gibi etkiler yanıltıcı olabilir. Kompresyon testinde ise aldığı marşta arabanın ilgili silindirden verdiği hava ile ne kadar kaçak olup olmadığını ölçmekteler. 

Kompresyon testi de %100 doğru demek doğru olmaz. Eğer düşük çıkarsa Carbon Clean yapılır, silindire çok az yağ dökülür ve tekrar bakılır ancak yine düşük ve silindirler arası yüksek farklar çıkarsa aracın motor kapağı açılır.

Hatalı bilgim varsa, İşin ehli, bilen ustalar lütfen düzeltsin. 

Hatta benim merak ettiğim katkı maddeleri ile bu durum bypass edilebilir mi ?
Beğenenler:
Haftada 1. 2 günüm expertizlerde geçiyor diyebilirim. Motordan anlamayan bir expertizde yapılan dyno testi kanaatimce fasafisodur. 100 de 100 olmasada kompresyon testi en etkili testtir diye düşünüyorum motor açısından. Tabi bu da yarım kalıyor. Nitekim araç sadece motordan ibaret değil. Şasesi yamulmuş dğzelltilmiş, hava yastıkları patlamış, şanzuman sorunları olan , triger vakti gelmiş kısacası ekmeği yenmiş bir araçta motor iyi olsa ne olur? Testi bypas etme noktasında yıllar önce sadece bir aracıma yaptırdığım için bu konuda fikrim yok hocam. Ancak genel değerler biraz toparlatıbilse bile silindirler arası farkın herhangi bir yöntemle kapatılabileceğini düşünmüyorum ki bu fark da bir fikir verecektir.

Beğenenler:
(18-11-2020, Saat: 22:21)pashcat yazdı: Haftada 1. 2 günüm expertizlerde geçiyor diyebilirim. Motordan anlamayan bir expertizde yapılan dyno testi kanaatimce fasafisodur. 100 de 100 olmasada kompresyon testi en etkili testtir diye düşünüyorum motor açısından. Tabi bu da yarım kalıyor. Nitekim araç sadece motordan ibaret değil. Şasesi yamulmuş dğzelltilmiş, hava yastıkları patlamış, şanzuman sorunları olan , triger vakti gelmiş kısacası ekmeği yenmiş bir araçta motor iyi olsa ne olur? Testi bypas etme noktasında yıllar önce sadece  bir aracıma yaptırdığım için bu konuda fikrim yok hocam. Ancak genel değerler biraz toparlatıbilse bile silindirler arası farkın herhangi bir yöntemle kapatılabileceğini düşünmüyorum ki bu fark da bir fikir verecektir.

Çok mantıklı, silindirler arası fark kapatılamazdı. Şase vs hepsi sağlam hiç sorun yok. hatta motor suyunun buharını da bir hazneye alıp rengi değişiyor mu falan diye baktılar. Herhangi bir sorun çıkmadı. ama işte aracın arkasında conta takımına ait subap lastiği, krank keçesi, termostat cotnası falan bulunca bir işkillendim. Motor külbütör kapağı açılınca conta değişir mi ? aldığım kişi biraz uyuz olduğu için sordum ama ben bilmiyorum ben anlamıyorum, amcamın oğullarına veriyorum onlar yapıyor. babamın arabasınındır belki diyor gıcık bir adam çok muhattap olmak istemiyorum ne yalan söyleyeyim.
Beğenenler:
Kapak açılırsa conta değişir. Pahalı bir şey değil zaten. Ancak kapak neden açılır. Temel olarak hararet yapmışsa, yağa su karışırsa, veya devirdaimde su yerine bölgesel hava dolaşıyorsa vs.. ancak temel sebep hararet. Şu bahsettiğiniz renk testi suya yağ karışma testi aslında. Yine hararete dönüyor iş. Araçtan memnunsanız sıkıntı yok. Ancak bakımları ben yaptırmadım emmimin oğlu yaptırdı vs. Gibi sözlere sığınan kişi yüzde 99 birşeyleri saklamaya çalışmıştır. Tabi bu benim kanaatim.

Beğenenler:
(19-11-2020, Saat: 00:10)pashcat yazdı: Kapak açılırsa conta değişir. Pahalı bir şey değil zaten. Ancak kapak neden açılır. Temel olarak hararet yapmışsa, yağa su karışırsa, veya devirdaimde su yerine bölgesel hava dolaşıyorsa vs.. ancak temel sebep hararet. Şu bahsettiğiniz renk testi  suya yağ karışma testi aslında. Yine hararete dönüyor iş. Araçtan memnunsanız sıkıntı yok. Ancak bakımları ben yaptırmadım emmimin oğlu yaptırdı vs. Gibi sözlere  sığınan  kişi yüzde 99 birşeyleri saklamaya çalışmıştır. Tabi bu benim kanaatim.

Kesin salladı da gıcık bir tip zaten. 

Bahsettiğiniz gibi suya yağ karışıyor mu diye baktı. Karışan eden yok. Kompresyon testi sağlam çıktı. Hararet yapmış diye tahmin ediyorum daha önce çünkü kaputta antifiriz emareleri var. Zannediyorum sadece üst kapak açılıp bakıldı. Genel olarak bir sıkıntı yok araçta. Triger çatlamış, baskı balata bitik onun dışında güzel Smile onları yaptırıp kullanacağım ama insan motordan bir süpriz çıkarsa diye de korkmuyor değil. Bu kapağın daha aşağılarına inilse zannediyorum subap lastiklerinide paketinden çıkarırlardı. Çünkü subap lastikleri çıktımı değişiyormuş. 

Bir sorun olduğundan değil ama ne yalan söyleyeyim belirsizlik mide bulanıdıryor.
Beğenenler:

Anahtar Kelimeler

1.4 Fire Egea kompresyon test sonucu, 1.4 Fire Egea kompresyon test sonucu İncelemesi, 1.4 Fire Egea kompresyon test sonucu Videosu, 1.4 Fire Egea kompresyon test sonucu Online izle, 1.4 Fire Egea kompresyon test sonucu Fotoğrafı, 1.4 Fire Egea kompresyon test sonucu Yorumu, 1.4 Fire Egea kompresyon test sonucu Hakkında, 1.4 Fire Egea kompresyon test sonucu Nedir, 1.4 Fire Egea kompresyon test sonucu Açıklaması, 1.4 Fire Egea kompresyon test sonucu Oyunu, 1.4 Fire Egea kompresyon test sonucu Fiyatı

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Egea 1.4 Fire 95 hp Kaç litre yağ alır? Yusuf29 1 22 04-10-2023, Saat: 23:05
Son Yorum: muhammet61
  1.4 fire urban multimedya arızası Bsari 1 138 06-12-2021, Saat: 21:37
Son Yorum: shaq1907
  1.4 fire motor yorumları bigbrother 5 1,199 01-11-2021, Saat: 16:38
Son Yorum: bilgihanuzum
  1.4 fire urban silecek mist modu çalışmıyor Bsari 0 154 16-10-2021, Saat: 13:20
Son Yorum: Bsari
  Yağ Basıncı Uyarısı (1.4 Fire motor) bigbrother 3 650 10-07-2021, Saat: 00:35
Son Yorum: bigbrother

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi