Zonguldak Ereğli Keleşsan Servisi Hakkında

Reklam Verin Reklam Verin
Reklam Verin Reklam Verin
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zonguldak Ereğli Keleşsan Servisi Hakkında
Bu tarihten yaklaşık 4 hafta önce 22500 kmdeki aracımın ilk bujilerini değiştirmek için Ankara Ünlü Oto dükkanına gittim. Ünlü Otoyu bilen bilir. 4 adet orjinal denilen bujiye 100 lira vererek dükkandan ayrıldım ve tanıdığım bir ustada yeni bujilerimin montajını gerçekleştirdim. O tarihten 26.04.2019 tarihine kadar değiştirdiğim bujilerle 500 km yaptım yapmadım. 26.04.2019 günü tatil amacıyla memleketim olan Zonguldak Ereğliye doğru yola çıktığımda Çamlıdere Kavşağına geçtikten sonra araba birden teklemeye başladı. Ereğliye kadar düşük hızda fazla tekletmeden gelebildim. Ertesi sabah başlıkta belirttiğim servisin yolunu tuttum. Servis danışmanı denen M....... adlı şahıs önce laga luga konuşmaya başladı "Yok araç LPG liymiş yetkili serviste takılmamışmış, böyle bir motoru ellemeleri sakıncalıymış ve YASAKMIŞ. Garanti kapsamına girmezmiş" Sanki ben aracı garanti kapsamında yapın gibi bir şey söylemişim gibi abuk subuk cümleler sarfettikten sonra tamam bakarız dedi. 5dk sonra servisin en yetkili ustası olan K....... isimli şahıs gelerek araca bakmak istedi. Aracın kaputunu açtırarak motora şöyle bir baktı ve aracı daha teste sokmadan aramızda aynen şu diyalog geçti.
Usta : "Yalnız arıza tespitine para alırız"
Ben : "Arıza tespiti önemli değil, yılların ustasısın şöyle bir baktığında ne gözüküyor"
Usta : "Herşey olabilir, sente olabilir, subap piston olabilir, bobin olabilir, buji olabilir motora açıp bakmam lazım en az 2 buçuk saat sürer"
Tamam usta dedim kaputu kapatıp oradan ayrıldım. Sanayinin yolunu tutarak babamın eski ustalarından Ereğli sanayide Engin Ustanın yolunu tuttum. Önce kaputu açtı motoru dinledi, sonra gel test edelim dedi aracı kullandı, baktı araç arıza ışığı falanda yakmamış bobin olamaz bobin olsaydı arıza lambası yanardı dedi, yüzde 99 buji dedi. Yavaştan bujileri sökmeye başladı ve sorun kabak gibi ortaya çıktı. Orjinal diye bana kakalanan ve aracın kitapçığındaki NGK kodu ilen aynı olan 2 adet buji çatlamış olarak çıktı. Gittim hemen 4 adet aynı marka aynı kod bujilerden aldım ve yeni bujilerle eski bujileri yanyana koyup incelediğimizde bana satılan bujilerin çakma bujiler olduğu her hallerinden belliydi. Zaten en yakın zamanda Ünlü Otoyo gidip bunun hesabını soracağım.
Bu servisteki usta benim aracımın sorununun ne olduğunu bal gibi biliyordu nereden biliyorum çünkü o ustayı çocukluğumdan beri tanırım. Kendisi İtalyan araçlarında master yapmış iyi bir ustadır. Tempraların İtalyan Marea HLX lerin Stiloların ustasıdırki 1.4 Fire motorun sorununu anlamaması işten bile değil. Ama işte ortamın nasıl bozulduğunu siz düşünün. 3-5 kuruş fazla kazanabilmek için, müşteriyi söğüşlemek için girişilen yolları siz düşünün. Yok efendim sente atlamışmıştır, yok piston sübaptır, yok 2-3 saat işi vardır gibi müşterinin gözünü korkutan saçma sapan cümleler. Daha arabanın koltuğuna oturup gidişine bakmadan test etmeden girişilen yollar. Arabanın bujileri inanın 5 dk da sökülüp takılıyor, o 5 dksını benim bujilere ayırsaydı ben buraya çok farklı tamamen zıt şeyler yazardım. Eğer al 2-3 saat bak usta elinden ne geliyorsa yap deseydim aracı bırak sen git diyeceklerdi 5dk da buji değiştirip 2-3 saat sonra aracı almaya geldiğimde bana bir sürü işçilik var gibi çıkarıp enayi yerine koyacaklardı. Çünkü sanayideki usta bu sorunu hemen anlıyorsa servisteki K...... isimli ustanın bu sorunu anlayamamasına imkan yok. Her zamanki gibi servisler beni yanıltmadı. YAZIKLAR OLSUN. Merak edenlere de çakma bujilerin videosunu buradan paylaşabilirim.
Yazı biraz uzun oldu ama yarın bir gün sizinde başınıza gelebilir belki diye okumanızda yarar var. Teşekkür ederim.
Beğenenler:
Geçmiş olsun.Benim dikkatimi çeken 22500 km de buji değiştirmeniz olmuş.Bence ateşlemede herhangi bir sıkıntı yoksa 35000 km-40000 km giderdi.Sizin mağduriyetiniz tamamen yedek parçacının sahtekarlığından kaynaklı.Ben de başka bir yerden duymuştum.Piyasada Egea 1,4 bujisi diye albea 1,4 fire 77 Hp motoruna uygun buji satıyorlarmış.Yerine uysa bile verimsiz çalışıyormuş.Halbuki farklı buji gerekli.Ayrıca Egea 1,4 ile 1,4 tjet motorların bujileri bile birbirinden farklı.Sizdeki çatlayan buji kırılıp motorda başka arızalara da sebep olabilirdi.Allahtan erken davranmışsınız da değiştirmişsiniz.Bir de piyasada bol miktarda sahte Ngk bujiler mevcut.Ben de Bosch marka buji elimde bulundurayım diye düşünüyordum.Geçmiş olsun tekrar.

https://urun.n11.com/buji/fiat-egea-14-2015-2018-bosch-iridyum-lpg-buji-takimi-P231847078
Beğenenler:
Geçmiş olsun
Beğenenler:
[quote='y.kara' pid='21406' dateline='1557179083']
Geçmiş olsun.Benim dikkatimi çeken 22500 km de buji değiştirmeniz olmuş.Bence ateşlemede herhangi bir sıkıntı yoksa 35000 km-40000 km giderdi.Sizin mağduriyetiniz tamamen yedek parçacının sahtekarlığından kaynaklı.Ben de başka bir yerden duymuştum.Piyasada Egea 1,4 bujisi diye albea 1,4 fire 77 Hp motoruna uygun buji satıyorlarmış.Yerine uysa bile verimsiz çalışıyormuş.Halbuki farklı buji gerekli.Ayrıca Egea 1,4 ile 1,4 tjet motorların bujileri bile birbirinden farklı.Sizdeki çatlayan buji kırılıp motorda başka arızalara da sebep olabilirdi.Allahtan erken davranmışsınız da değiştirmişsiniz.Bir de piyasada bol miktarda sahte Ngk bujiler mevcut.Ben de Bosch marka buji elimde bulundurayım diye düşünüyordum.Geçmiş olsun tekrar.

Teşekkür ederim. Bujileri 22500 kmde degistirmemin sebebi aracin kitapciginda 20000 kmde degismesi gerektigi ibaresidir. Keske degistirmeseymisim.
Beğenenler:

Anahtar Kelimeler

Zonguldak Ereğli Keleşsan Servisi Hakkında, Zonguldak Ereğli Keleşsan Servisi Hakkında İncelemesi, Zonguldak Ereğli Keleşsan Servisi Hakkında Videosu, Zonguldak Ereğli Keleşsan Servisi Hakkında Online izle, Zonguldak Ereğli Keleşsan Servisi Hakkında Fotoğrafı, Zonguldak Ereğli Keleşsan Servisi Hakkında Yorumu, Zonguldak Ereğli Keleşsan Servisi Hakkında Hakkında, Zonguldak Ereğli Keleşsan Servisi Hakkında Nedir, Zonguldak Ereğli Keleşsan Servisi Hakkında Açıklaması, Zonguldak Ereğli Keleşsan Servisi Hakkında Oyunu, Zonguldak Ereğli Keleşsan Servisi Hakkında Fiyatı

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Egea 1.6 etorq urban plus hb hakkında Murat603 1 1,340 10-01-2019, Saat: 09:52
Son Yorum: sipartacus

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi